تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
لوگو دانشور شیمی

laboratory instruments distributor

آون آزمایشگاهی - اون خشک کن -دستگاه آون >> فور Oven

انواع آون آزمایشگاهی

آون - فور - خشک کن
آون آزمایشگاهی فن دار
آون آزمایشگاهی
آون
دستگاه انکوباتور
آون آزمایشگاهی
آون آزمایشگاهی خلاء
infography aven fan
infography oven vacum

دستگاه آون یا همان فور Oven - خشک کن آزمایشگاهی - آون آزمایشگاهی - اون

آون آزمایشگاهی چیست؟

آون آزمایشگاهی (laboratory oven) یا فور دستگاهی تجهیزات استانداردی هستند که در بیشتر آزمایشگاه های بالینی ، پزشکی قانونی ، الکترونیک ، فرآوری مواد و تحقیقات یافت می شوند. آون های  آزمایشگاهی دمای یکنواخت و کنترل دقیق دما را برای گرم کردن ،خشک کردن ، تبخیر ، استریل و سایر عملکردهای آزمایشگاهی صنعتی فراهم می کنند.دمای آون آزمایشگاهی از محیط تا بیش از 300 درجه سانتیگراد است.

جهت خشک کردن نمونه ها و به خصوص خشک کردن ظروف آزمایشگاهی که میتواند از دمای محیط تا 300 درجه را برای کاربر محیا نماید . دستگاه آون در مدل های معمولی و فندار قابل ارائه می باشد.اون آزمایشگاهی  جهت خشک نمودن شیشه الات آزمایشگاهی و گاهی برای استریل نمودن استفاده می شود .

انواع آون آزمایشگاهی

 1. آون آزمایشگاهی سنگین (Heavy Duty Ovens)
 2. آون آزمایشگاهی استاندارد دیجیتال (Standard Digital Ovens)
 3. آون آزمایشگاهی همرفت جاذبه (Gravity Convection)
 4. آون آزمایشگاهی همرفت مکانیکی (Mechanical Convection)
 5. آون آزمایشگاهی ایجاد همرفت (Forced Convection Ovens)

آون آزمایشگاهی فن دار

آون آزمایشگاهی فن دار (Fan laboratory oven) دارای یک واحد مقرون به صرفه و بسیار کارآمد و مناسب برای اکثر موارد خشک کردن ،  گرم شدن و کاربردهای آزمایشگاهی عمومی PCB هستند.

نمای خارجی آون آزمایشگاهی فن دار  عمومی از ورق فولادی ساخته شده با رنگ روکش شده و پودر ساخته شده است. محفظه داخلی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و دارای قفسه های ثابت و قفسه هایی از سیم کروم که  قابل جابجایی است. دریچه فوقانی دارای یک گیره برای نگهداری دماسنج جیوه ای در شیشه است. گردش هوای فعال به طور استاندارد در تمام آون آزمایشگاهی نصب شده است.
آون آزمایشگاهی با اهداف عمومی را می توان با کنترل های موجود در پایین یا کنار واحد تهیه کرد. این واحدهای سبک افقی دارای کنترل هایی هستند که در کنار آن نصب شده اند و از 50 لیتر به بالا در دسترس هستند.

آون آزمایشگاهی فن دار   توسط عناصر غلاف شده Incoloy که برای همرفت طبیعی در زیر کف محفظه قرار گرفته اند ، گرم می شوند و برای جابجایی مکانیکی در اطراف فن در قسمت پشت یا دیواره محفظه قرار می گیرند. سیستم کنترل شامل یک ترموستات قرائت مستقیم و ترموستات بیش از حد گرم با مقیاس های کالیبره شده و قفل ضد دستکاری ، یک سوئیچ خاموش / روشن شبکه با کنترل کننده PID میکروپروسسور با نمایشگرهای دیجیتالی دوتایی از نقطه تنظیم و دمای واقعی است که برای هر فرد به طور خودکار تنظیم می شود آون فوق برای بهینه سازی گرم شدن ، ازدیاد بیش از حد و کنترل دما می باشد.

دامنه دمای تمام آون فن دار آزمایشگاهی 40 تا 250 درجه سانتیگراد است ، با نوسان 75/0+ درجه سانتیگراد

آون آزمایشگاهی خلاء

از آون آزمایشگاهی خلاء (Vacuum laboratory oven) می توان برای خشک کردن فرآیند در شرایط خلاuum یا استاندارد جوی استفاده کرد. آنها برای کار با فشارهای کاهش یافته و / یا جوهای بی اثر طراحی شده اند. این دستگاه همه کاره مجهز به یک ترموستات هیدرولیکی با قابلیت اطمینان بالا برای کنترل دما تا ± 1.5 درجه سانتی گراد با یکنواختی ± 5 درجه سانتیگراد (در دمای 100 درجه سانتیگراد ؛ 25 اینچ) و سیستم محافظت در برابر درجه حرارت داخلی هستند. دریچه های سوزن خلا vac و تصفیه مستقل. این دستگاه ها دارای عایق پشم شیشه 3 اینچی ، واشر درب سیلیکونی و محافظ ایمنی پلی کربنات هستند. سطح سنج خلا vac 0 تا 30 “Hg را نشان می دهد.

ویژگی های استاندارد آون خلاء

 • دما تا 220 درجه سانتیگراد (428 درجه فارنهایت)
 • گرمایش تابشی دیوار دمای یکنواخت و استفاده کامل از فضای کار را فراهم می کند
 • سوپاپ های کنترل کننده و خلا V خلاac
 • پنجره شیشه ای ایمنی با دید کامل
 • داخلی فولاد ضد زنگ 304
 • پوشش بیرونی فولاد سنج سنگین
 • دو (2) قفسه متحرک و جامد آلومینیومی
 • مهره ایمن و واشر درب لاستیکی سیلیکون مهر و موم محکم را ارائه می دهد
 • اتصالات خلا diameter قطر 0.25 اینچ (6 میلی متر)
 • عایق پشم شیشه 3 اینچ حداقل اتلاف حرارت را تضمین می کند
 • سیم 3 سیم
 • 2 سال ضمانت محدود

اجزای آون آزمایشگاهی

محفظه اصلی

محفظه اصلی قسمتی که می خواهیم لوازم را استریل کنیم می باشد. که داخل قرار می گیرند. بدنه معمولاً از فولاد ضد زنگ یا آلیاژهای مقاوم در برابر گرما و رطوبت ساخته می شود. اجزای ویژه و مهمی مانند ترموکوپل و سنسورهای دما نیز در داخل این محفظه قرار داده شده اند.

عایق

با توجه به اینکه دمای تولید شده در آون باید بسیار بالا باشد. ضروری است که تا حد امکان از اتلاف انرژی خودداری شود. جدا از این ، گرمای بسیار زیادی که در اتاق ایجاد می شود وقتی به بیرون و مدار دستگاه نفوذ کند ذوب می شود. بنابراین ، استفاده از عایق بسیار مهم است. از فایبرگلاس برای این منظور بسیار استفاده می شود. به علاوه ، یک نوار فایبرگلاس با دوام به جلوگیری از اتلاف گرما کمک می کند.

المنت

نزدیک دیواره خارجی ، عناصری وجود دارد که درجه حرارت  را به سطح مورد نیاز می رساند. اکثر نمونه ها حاوی یک یا دو عنصر فلزی هستند که با سرامیک پوشانده شده اند. دلیل استفاده از عایق داشتن المنت می باشد.

بخش حفاظتی

در چنین دستگاهی باید سیستم هایی برای محافظت از مدارهای الکتریکی و داخلی تهیه شود. در این حالت ، فیوز برق مسئول قطع برق اضطراری خواهد بود. علاوه بر این ، دستگاه دارای یک سیستم کنترل دما مناسب است.

نمایش دما

این سیستم به روش های مختلف مانند دماسنج ، تابلوی برق متصل به سنسور دما ، فلز یا ترموکوپل پاری ، دما را اندازه گیری و منعکس می کند.

کاربرد آون آزمایشگاهی

 1. خشک کردن یا از دست دادن آب – از بین بردن رطوبت از نمونه ها. به طور معمول در آزمایشگاه های محیطی ، بیولوژیکی و بالینی انجام می شود.
 2. عقیم سازی – باکتریها یا میکروارگانیسم ها را از چیزی خارج یا نابود کنید. معمولاً برای عقیم سازی تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می شود.
 3. آنیلینگ – برای از بین بردن تنش های داخلی و سخت شدن فلز یا شیشه استفاده می شود. فلز یا شیشه گرم می شود و اجازه می یابد تا به آرامی سرد شود.
 4. تبخیر – برای تبخیر حلالهای اضافی مانند آب از محلول برای تولید محلول غلیظ یا اندازه گیری نقطه ذوب آنها استفاده می شود.

هنگام انتخاب آون آزمایشگاهی ، برنامه ها ، ابعاد ، ظرفیت و بودجه آزمایشگاه را در نظر بگیرید. 

تفاوت آون آزمایشگاهی با انکوباتور

در محیط آزمایشگاه ، اغلب لازم است وسایل را گرم کنید یا حیوانات کوچک و موجودات را گرم نگه دارید. این کارها را می توان با دستگاه انکوباتور یا آون  انجام داد. برای درک تفاوت بین دستگاه انکوباتور و آون ، به شما کمک می کند تا کاربردهای هر مورد را یاد بگیرید. هر دو دستگاه گرما می گیرند ، اما این مورد شباهت های آنها است.

اصول دستگاه انکوباتور

دستگاه انکوباتور دستگاهی محصور است که محیط کنترل شده ای را برای کارهای مختلف فراهم می کند. این وظایف شامل نگه داشتن حیوانات  در دمای لازم برای تولد یا رشد است. به عنوان مثال ، رشد جوجه های کودک یا گرم کردن تخم ها برای جوجه ریزی.

دستگاه انکوباتور همچنین یک محیط کنترل شده برای رشد میکروارگانیسم ها ارائه می دهد. این برای کارهای علمی مانند رشد فرهنگ میکروبی مفید است. استفاده از دستگاه جوجه کشی BOD در میکروب شناسی در این گروه گنجانده شده است. دستگاه های  انکوباتور BOD (اکسیژن مورد نیاز بیولوژیکی) در دمای پایین برای جوجه کشی موادی مانند مخمر و کپک کار می کنند. این کار به طور کلی بین 68 درجه فارنهایت و 77 درجه فارنهایت انجام می شود.

دستگاه انکوباتور در مقابل آون

هنگام بررسی تفاوت های آون و دستگاه انکوباتور ، به بررسی دامنه های دما کمک می کند. دستگاه های انکوباتور معمولاً در محدوده 77 درجه فارنهایت تا 104 درجه فارنهایت گرم می شوند. دمای مورد استفاده به وظیفه بستگی دارد. به عنوان مثال ، طبق Backyard Chicken Coops ، تخمها باید بین 98.6 درجه فارنهایت و 102.2 درجه درجه فارنهایت تخلیه شوند اگر تخمها را در دمای پایین تر از حد مجاز تخمگذاری کنید ، ممکن است جنینها بمیرند. تخم های جوجه کشی شده در دمای بالاتر از حد پیشنهادی خیلی زود تخم می خورند و ممکن است تغییر شکل دهند.

مبانی آون آزمایشگاهی

علاوه بر پخت غذا در محیط آشپزخانه ، از یک کوره به طور گسترده در آزمایشگاه ها استفاده می شود. در بسیاری از زمینه ها از فرهای آزمایشگاهی استفاده می شود. اینها شامل زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک ، الکترونیک ، پزشکی قانونی و دارویی است. کوره ها به طور کلی از نظر درجه حرارت از 150 درجه فارنهایت تا بیش از 1472 درجه فارنهایت متغیر هستند. درجه حرارت بالایی که کوره ها به آن می رسند یکی دیگر از تفاوتهای دستگاه انکوباتور و آون است.

انواع مختلفی از آون های آزمایشگاهی وجود دارد. اینها شامل کوره های هوای گرم است که برای استریل ابزارهای آزمایشگاهی مانند ظروف شیشه ای و پوست سر استفاده می شود. از اجاق های آنیل برای گرم کردن و خنک سازی وسایل برای تقویت آنها استفاده می شود. از کوره های خشک کن برای اطمینان از پاک شدن تمام رطوبت از وسایل استفاده می شود. کوره های پخت با اتصال باند ، ترکیب شیمیایی مواد را سخت می کنند.

فیلم آموزش کار با آون آزمایشگاهی

بهترین عرضه کننده آون آزمایشگاهی

شرکت دانشور شیمی واردکننده تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و تحقیقاتی و مواد شیمیایی می باشد . همچنین شرکت دانشور شیمی قابلیت تامین قطعات یدکی تجهیزات ازمایشگاهی و دستگاههای آزمایشگاهی خریداری شده توسط مراکز که دچار مشکل گردیده اند را دارا می باشد.

منبع: https://www.hunker.com/13408364/differences-between-an-incubator-and-an-oven

5/5

محصولات مرتبط به آزمایشگاه شیر و لبنیات >>

دستگاه سوماتیک سل کانتر

دستگاه سوماتیک سل کانتر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوماتیک سل کانتر جهت شمارش سلولهای سوماتیک شیر

دستگاه کجلدال

سیستم کلدال هضم و تقطیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

سیستم کلدال هضم و تقطیر جهت اندازه گیری پروتیین

سوکسله

دستگاه سوکسله

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوکسله جهت اندازه گیری چربی

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه فیبر خام

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه فیبر خام جهت اندازه گیری فیبر و ADF وNDF

دستگاه میلکواسکن شیر

دستگاه میلکواسکن شیر

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه اتوآنالایزر شیر جهت کشف تقلبات شیر به روش FTIR

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه سانتریفیوژ شیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سانتریفیوژ شیر جهت جداسازی چربی از شیر  

دستگاه کرایوسکوپ

دستگاه کرایسکوپ

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه کرایسکوپ جهت اندازه گیری آب افزوده شده به شیر  

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

بوتیرومتر های شیر جهت شیر و پنیر و خامه و کره

دستگاه انکوباتور

دستگاه انکوباتور

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه انکوباتور جهت کشت سلولی و میکروبی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود شیمیایی جهت خروج بخارات شیمیایی از آزمایشگاه

هود میکروبی لامینار

هود میکروبی لامینار

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود میکروبی جهت تصفیه و خارج نمودن عوامل ارگانیک

آون - فور - خشک کن

دستگاه آون - فور

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه آون یا فور جهت خشک کردن لوازم ازمایشگاهی

12 پاسخ

  1. درود بر شما
   برای اطلاعات دقیق تر و دریافت قیمت آون آزمایشگاهی دیجیتال از طریق واتساپ یا تماس با شرکت در ارتباط باشید.

 1. با سلام و خسته نباشید
  ما نیاز به یک آون آزمایشگاهی فن دار داریم چطور می تونم قیمت این محصول رو داشته باشم ؟

  1. سلام جناب مهندس میرزایی
   لطفا از طریق واتساپ استعلام بفرمایید یا اینکه با شرکت تماس بگیرید.کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند.

 2. با سلام و خسته نباشید
  ما برای مطب دندانپزشکی خود نیاز به یک آون آزمایشگاهی داریم
  چطور می توانم قیمت دستگاه را بدانم ؟

  1. سلام جناب مهندس مولایی
   لطفا از طریق واتساپ استعلام بفرمایید یا اینکه با شرکت تماس بگیرید.کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند.

 3. با سلام و خسته نباشید
  ما در آزمایشگاهی بالینی خود نیاز به تعدادی تجهیزات آزمایشگاه داریم سوالی که دارم خدمتتون آیا شما آون آزمایشگاهی موجود دارید؟

 4. با سلام و خسته نباشید
  در مورد خرید آون آزمایشگاهی چطور می تونم اطلاعات کامل رو بگیرم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در print
Print

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

طراحی و سئو

مهندس اسدپور

×