EN logo1 آون آزمایشگاهی
تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم و دستگاه های آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
EN logo1 آون آزمایشگاهی

آون آزمایشگاهی - اون خشک کن -دستگاه آون >> Oven

آون آزمایشگاهی چیست؟

آون آزمایشگاهی (laboratory oven) یا فور دستگاهی تجهیزات استانداردی هستند که در بیشتر آزمایشگاه های بالینی ، پزشکی قانونی ، الکترونیک ، فرآوری مواد و تحقیقات یافت می شوند. آون های  آزمایشگاهی دمای یکنواخت و کنترل دقیق دما را برای گرم کردن ،خشک کردن ، تبخیر ، استریل و سایر عملکردهای آزمایشگاهی صنعتی فراهم می کنند.دمای آون آزمایشگاهی از محیط تا بیش از 300 درجه سانتیگراد است.

جهت خشک کردن نمونه ها و به خصوص خشک کردن ظروف آزمایشگاهی که میتواند از دمای محیط تا 300 درجه را برای کاربر محیا نماید . دستگاه آون در مدل های معمولی و فندار قابل ارائه می باشد.اون آزمایشگاهی  جهت خشک نمودن شیشه الات آزمایشگاهی و گاهی برای استریل نمودن استفاده می شود .

مشخصات فنی آون آزمایشگاهی

اندازه

حجم و نصب کوره از اهمیت حیاتی برخوردار است. حجم مکعب داخلی محفظه اجاق باید با نیازهای مکانی بسترها مطابقت داشته باشد و به طور ایده آل می تواند چندین نمونه را در طول یک چرخه واحد در خود جای دهد. یک سیستم قفسه قابل تنظیم می تواند برای استفاده از کل فضای موجود بسیار ارزشمند باشد. مکانیزم های کنترل به راحتی توسط اپراتور تعیین و بیان می شوند

عملکرد آون آزمایشگاهی

علاوه بر این ، آون های آزمایشگاهی در سه نوع نصب شده تولید می شوند.

 • نیمکت : آون آزمایشگاهی برای دسترسی آسان روی میز کار یا پیشخوان نصب شده است. این مدل ها اغلب شامل سخت افزارهایی برای چیدن آون های آزمایشگاهی روی یکدیگر هستند.  
 • کابینت : کوره یک وسیله مستقل از آزمایشگاه است ، به طور معمول با ظرفیت بیشتر یا یک کاربرد خاص.

 • ورود به داخل : آون به اندازه کافی بزرگ است که در آن لایه ها توسط اپراتور یا با تجهیزات انتقال مواد به داخل محفظه منتقل می شوند.

درجه حرارت

دمای یکنواخت در کل محفظه فر مهمترین جنبه در مورد عملکرد است. اجزای استاندارد با آزمایش محفظه فر در 9 یا 27 نقطه جداگانه در یک بازه زمانی ، دقت دمای فضایی را ارزیابی می کنند.

دامنه اکثر آون های آزمایشگاهی دقیقاً بالاتر از دمای محیط تا 300 درجه سانتی گراد است. اجاقهایی که از این محدوده فراتر می روند مخصوص برنامه ها هستند. کوره ها همچنین دارای تحمل دما هستند ، که به دقت پیش گرم شدن فر اشاره دارد. افزایش کسرهای یک درجه واحد تا ده ها درجه معمول است.

درجه حرارت استاندارد

دما توسط یکی از سه فناوری تنظیم می شود.

 • ترموستات : یک سوئیچ روشن و خاموش ساده عنصر گرم کننده را درگیر می کند تا دمای تنظیم شده را حفظ کند. به طور معمول ، درجه حرارت قبل از نشست برای مدت کوتاهی از این مقدار فراتر می رود و در نهایت زیر آستانه سقوط می کند.
 • کنترل متناسب : یک ترموستات دمای فر را کنترل می کند ، اما با نزدیک شدن به مقدار پیش گرم برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ، گرما را کاهش می دهد.
 • کنترل  یکپارچه متناسب (PID) : یک پردازنده مقدار انرژی مورد نیاز برای حفظ دما را محاسبه می کند و آن را در برابر میزان اتلاف گرما در نظر می گیرد. این از گرم شدن بیش از حد و بیش از حد جلوگیری می کند و به طور معمول کم مصرف ترین وسیله برای تنظیم دما است.

جو کنترل شده

بعضی از آون های آزمایشگاهی با تجهیزاتی سازگار هستند که یک ترکیب خاص اکسیژن را به محفظه آزمایشگاه وارد می کنند یا فضای اتاق کوره را بطور کلی از بین می برند. این کوره ها معمولاً دارای جریان سنج و شیر برقی برای کنترل جریان سیال و همچنین سنسورهای داخلی برای ثبت ذرات جو هستند. ورود گاز بی اثر مانند آرگون یا نیتروژن به محفظه فر با فشار پنج تا ده برابر حجم اجاق گاز معمول است.  از تشکیل اکسیداسیون و چگالش در محفظه جلوگیری می کند.  

بهره وری انرژی

یک آون آزمایشگاهی به مقدار قابل توجهی انرژی برای گرم کردن محفظه نیاز دارد. معمولاً کوره ها برای مدت طولانی ، گاهی اوقات به مدت چند روز روشن می مانند تا زمان پیش گرم شدن را کاهش دهند. به دلایل واضح ، کاهش خروج حرارتی از اجاق گاز می تواند موجب صرفه جویی در هزینه قابل اندازه گیری شود. اجاق های دارای ویژگی تقویت کننده از یک پیش گرم کننده شتاب دار برای محدود کردن دوره های طولانی کار استفاده می کنند.

پوسته کوره به طور معمول در ساخت و ساز فولادی است و لایه های زیرین عایق باعث کاهش سرعت انتقال حرارت می شوند. یک اجاق گاز کارآمد با گردش کامل به سرعت به دمای یکنواخت می رسد. واشر درب به حفظ گرما در اطراف تحمل درب کمک می کند. بسیاری از کوره ها قادر به جبران تهویه محفظه هستند. زمان بازیابی مدت زمانی است که پس از تهویه محفظه ، مانند دهانه درب ، برای بازیافت مجدد کوره به مقدار قبل از گرم شدن احتیاج دارد.

نگهداری

آون های آزمایشگاهی به طور متوسط ​​هر هفت سال منسوخ می شوند. این امر تا حدی به دلیل نوآوری در طراحی است ، اما بیشتر به این دلیل است که اجاق های معیوب آزمایشگاهی ممکن است هزینه بر بوده و تعمیر آنها دشوار باشد. بسیاری از کوره های آزمایشگاهی پس از رفع نقص هرگز به مشخصات خود بر نمی گردند و هزینه کوره آزمایشگاهی جدید معمولاً کمتر از نوسازی است.

نگهداری فر باید در فواصل معمول انجام شود. پورتهای تهویه ، واشرها ، سنسورها ، کنترل ها ، عناصر گرمایش و دمنده ها باید از نظر خطا بررسی شوند. اجاق گاز نیز باید بعضاً درجه حرارت داشته باشد.  

انواع آون آزمایشگاهی

امکانات

 • هشدارها : زنگ های شنیدنی سیگنال را نشان می دهند كه اجاق گاز به شرایط عملیاتی رسیده است كه نیاز به توجه اپراتور دارد.
 • خاموش شدن خودکار : اجاق گاز در حالت خاموش بعد از سپری شدن یک دوره از پیش تعیین شده خاموش می شود.
 • تقویت : می توان با افزایش مختصر مصرف انرژی ، مدت زمان گرم شدن اجاق را کاهش داد.
 • پانل / درب : در صورت انفجار نمونه ، پانل های مخصوص یا درب آون از اجاق خارج می شوند. این کار ضربه  را در یک جهت واحد هدایت می کند تا خطر را به پرسنل و تجهیزات محدود کند.
 • نوار نقاله : یک مکانیزم نقاله نمونه را از طریق کوره ترجمه می کند ، و یک نمونه تمام شده از خروجی خارج می شود.
 • ثبت اطلاعات : آون آزمایشگاه با سازوکارهایی سازگار است که دقیقاً همه عملیات اجاق آزمایشگاه را ضبط می کنند. این امر به ویژه در کاربردهای دارویی و بیولوژیکی بسیار مهم است.
 • دستگاه حفاظت از دمای بیش از حد (OTPD) : مکانیزم در صورت بیش از حد مجاز به طور خودکار اجاق را خاموش می کند.
 • شروع سریع : فر یک چرخه پیش گرم را بدون پارامترهای عملکرد ورودی شروع می کند.
 • نظارت بر دما : اجاق گاز یا تجهیزات متصل شده دمای محفظه فر را در فواصل زمانی ثبت می کنند و در صورت لزوم به اپراتور اطلاع می دهند.
 • سطح شتاب / برنامه ریزی دما : می توان چرخه پیش گرمایش را افزایش داد ، یا می توان به اجاق دستور داد تا دما را در یک زمان از پیش تعیین شده تغییر دهد.
 • زمان دار : به آون دستور داده می شود بعد از گذشت زمان از پیش تنظیم شده خاموش شود.

 • پنجره مشاهده : ساختار فر شامل یک پنجره برای مشاهده نمونه ها در محفظه فر است.

استانداردهای عملکرد آون آزمایشگاهی

استانداردهای زیر هنگام در نظر گرفتن آون های آزمایشگاهی ، قابل اثبات هستند.

ASTM 5374  – تست کوره های آزمایشگاهی همرفت اجباری

DIN 12880  – کوره های آزمایشگاهی برقی

BS 2648  – عملکرد آون های آزمایشگاهی

برنامه های کاربردی و عملکرد آون آزمایشگاهی

کوره های آزمایشگاهی در آزمایشگاه های شیمی ، زیست شناسی ، دارویی ، پزشکی قانونی و محیط زیست رایج هستند. برنامه های رایج برای اجاق های آزمایشگاهی عبارتند از:

برنامه های کاربردی آون آزمایشگاهی

صنایع مورد استفاده آون آزمایشگاهی چیست؟

آون های آزمایشگاهی در طیف گسترده ای از کاربردها در صنایعی مانند بیوتکنولوژی ، داروسازی و تولید مواد استفاده می شود. این صنایع اغلب به فرآیند پخت ، پخت ، پخت و پز و خشک کردن مواد شیمیایی و ترکیبات مختلف نیاز دارند. بسیاری از این برنامه های کاربردی در نتیجه نهایی منحصر به فرد هستند و بنابراین به انواع مختلفی از اجاق های آزمایشگاهی نیاز دارند.

استفاده استاندارد برای آون آزمایشگاهی شامل بسیاری از مراحل آزمایش و عیب یابی از جمله این موارد است:

 • گرم کردن و خشک کردن ظروف شیشه ای یا تجهیزات آزمایشگاه اتوکلاو برای اهداف عقیم سازی
 • آزمایش مواد برای تعیین مقاومت در برابر کشش ، تغییر شکل و انعطاف پذیری محصولات تولیدی ، مقاومت لحیم کاری در صفحه مدارها و موارد دیگر.
 • تست الکترونیکی
 • آزمون سوختن برای تشخیص خرابی های اولیه در مدارهای مجتمع تولید شده
 • تست مقاومت لحیم کاری در صفحه های مدار

استفاده تخصصی از آون های آزمایشگاهی در آزمایشگاه های بیولوژیکی ، پزشکی قانونی و محیط زیست انجام می شود. علوم طبیعی با استفاده از کوره های آزمایشگاهی سرعت تحقیق را به روش های زیر پیش می برند:

 • آزمایشگاه های پزشکی قانونی از آون های خلاuum پیکربندی شده به عنوان اتاق های توسعه اثر انگشت استفاده می کنند
 • آزمایشگاه های بیولوژیکی از آون های همرفت جاذبه برای حذف آلاینده های میکروبیولوژیکی در آزمایشگاه ها و آون های خلاuum برای چسباندن لایه های سطح فیلترها و سایر رسانه ها استفاده می کنند.
 • آزمایشگاه های محیط زیست اغلب نمونه ها را در آون های آزمایشگاهی خشک می کنند ، برای تعیین رطوبت نمونه ، نمونه ها را قبل و بعد از خشک کردن وزن می کنند
 •  

آون آزمایشگاهی چیست؟

انواع آون آزمایشگاهی

 1. آون آزمایشگاهی سنگین (Heavy Duty Ovens)
 2. آون آزمایشگاهی استاندارد دیجیتال (Standard Digital Ovens)
 3. آون آزمایشگاهی همرفت جاذبه (Gravity Convection)
 4. آون آزمایشگاهی همرفت مکانیکی (Mechanical Convection)
 5. آون آزمایشگاهی ایجاد همرفت (Forced Convection Ovens)

آون آزمایشگاهی فن دار

آون آزمایشگاهی فن دار (Fan laboratory oven) دارای یک واحد مقرون به صرفه و بسیار کارآمد و مناسب برای اکثر موارد خشک کردن ،  گرم شدن و کاربردهای آزمایشگاهی عمومی PCB هستند.

نمای خارجی آون آزمایشگاهی فن دار  عمومی از ورق فولادی ساخته شده با رنگ روکش شده و پودر ساخته شده است. محفظه داخلی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و دارای قفسه های ثابت و قفسه هایی از سیم کروم که  قابل جابجایی است. دریچه فوقانی دارای یک گیره برای نگهداری دماسنج جیوه ای در شیشه است. گردش هوای فعال به طور استاندارد در تمام آون آزمایشگاهی نصب شده است.
آون آزمایشگاهی با اهداف عمومی را می توان با کنترل های موجود در پایین یا کنار واحد تهیه کرد. این واحدهای سبک افقی دارای کنترل هایی هستند که در کنار آن نصب شده اند و از 50 لیتر به بالا در دسترس هستند.

آون آزمایشگاهی فن دار   توسط عناصر غلاف شده Incoloy که برای همرفت طبیعی در زیر کف محفظه قرار گرفته اند ، گرم می شوند و برای جابجایی مکانیکی در اطراف فن در قسمت پشت یا دیواره محفظه قرار می گیرند. سیستم کنترل شامل یک ترموستات قرائت مستقیم و ترموستات بیش از حد گرم با مقیاس های کالیبره شده و قفل ضد دستکاری ، یک سوئیچ خاموش / روشن شبکه با کنترل کننده PID میکروپروسسور با نمایشگرهای دیجیتالی دوتایی از نقطه تنظیم و دمای واقعی است که برای هر فرد به طور خودکار تنظیم می شود آون فوق برای بهینه سازی گرم شدن ، ازدیاد بیش از حد و کنترل دما می باشد.

دامنه دمای تمام آون فن دار آزمایشگاهی 40 تا 250 درجه سانتیگراد است ، با نوسان 75/0+ درجه سانتیگراد

آون آزمایشگاهی هوشمند

آون آزمایشگاهی هوشمند صنعتی ما دارای یک محفظه پردازش بین 60 تا 200 لیتر هستند و مخصوصاً برای کاربردهای سنگین در محیط های صنعتی طراحی شده اند و نیاز به ساختارهای مقاوم دارند. برای کاربردهایی که نیاز به کنترل دما با دقت بالا در محدوده بین +50 تا +300 درجه سانتیگراد دارند ، ایده آل هستند و نتایج قابل تکرار و قابل اطمینان را تضمین می کنند. در حالی که فضای داخلی مشابه واحدهای قدیمی را ارائه می دهند.

• تعویض آسان
از آنجا که ابعاد داخلی آنها یکسان است ،آون  آزمایشگاهی هوشمند صنعتی جایگزینی ایده آل برای واحدهای قدیمی شناخته شده هستند. نیازی به سازگاری با تجهیزات بارگیری و آزمایش موجود و حامل های دسته ای نیست.

• کیفیت سازش ناپذیر
کلیه محفظه های داخلی آون آزمایشگاهی هوشمند صنعتی ما از فولاد ضد زنگ ، نوع 1.4301 (ANSI 316) ساخته شده اند و بنابراین حداکثر حفاظت در برابر خوردگی را دارند.

آون آزمایشگاهی هوشمند

درها با دسته های گرمانرم پلاستیکی باز می شوند. آون ها دارای ساختار دو جداره فولادی سنگین هستند. فضای کار با یک اینچ پشم معدنی با چگالی بالا از کابینت خارجی عایق بندی شده و فضای داخلی آن از فولاد آلومینیوم مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده است.

کنترل ها کنترل دیجیتال ترکیبی از ویژگی های مدل آنالوگ است اما سهولت تنظیم دما و پایداری یک ریزپردازنده کامل PID را فراهم می کند که تنظیمات را در داخل +/- 0.5 درجه سانتیگراد (1 درجه فارنهایت) حتی در شرایط مختلف محیط یا منبع تغذیه حفظ می کند. این ویژگی به تأیید پایداری یا نشان دادن هرگونه عملکرد نامناسب کنترل یا افت برق در طی یک دوره فرآیند کمک می کند.

این کنترل کننده دیجیتال دارای LED های بزرگ است که به طور مداوم درجه حرارت تنظیم شده و دمای فرآیند را نشان می دهد ، همچنین دارای حالت قفل تنظیماتی است که در برابر تنظیمات تصادفی یا سهوی محافظت می کند.

عناصر گرمایش
عناصر غلاف خورده با انرژي کم ، با تراکم کم وات ، در یک طراحی جمع و جور برای سرعت بالا بردن زمان و زمان بازیابی ساخته شده اند. یکنواختی دما توسط یک محافظ گرمایی سوراخ دار که گرمای تابشی را جذب می کند و به طور مساوی تری در محفظه محصول توزیع می شود ، بسیار بهبود می یابد.

مدل های GCE و AFE آون آزمایشگاهی هوشمند

آزمایشگاه کوینسی فقط از اجزای شناخته شده با کیفیت UL و CSA در همه کوره ها استفاده می کند. اجاق های همرفت گرانشی سری ‘GCE’ برای پاسخگویی به نیازهای آزمایشگاهی صنعت ، سازمان های تحقیقاتی و مدارس طراحی شده اند.

خوش ساخت و همه کاره ، آنها برای خشک کردن بخشی  ، پخت ، استریل کردن ، تبخیر ، عملیات حرارتی ، بازپخت و آزمایش استفاده می شود. مدل های “AFE” گردش هوای اجباری را برای توزیع یکنواخت گرما در محفظه فراهم می کند ، که همچنین کمبود آب و تبخیر را تسهیل می کند.

آون های سری GCE و AFE دارای دامنه دمایی: محیط + 25 درجه فارنهایت حداقل ، تا 450 درجه فارنهایت / 232 درجه سانتیگراد هستند و دارای قیمت رقابتی هستند و ارزش و اطمینان فوق العاده ای را ارائه می دهند.

اینفوگرافی آون afe model آون آزمایشگاهی

امکانات آون آزمایشگاهی هوشمند

• کنترل ریزپردازنده دیجیتال
• همرفت نیروی جاذبه هوا
• ساخت دو جداره با دوام
• پایان چکش مقاوم در برابر خراش
• داخلی آلومینیوم مقاوم در برابر خوردگی
• ضمانت کامل 18 ماهه کارخانه
• قابلیت اطمینان اثبات شده

جدول آون آزمایشگاهی هوشمند

آون آزمایشگاهی خلاء

از آون آزمایشگاهی خلاء (Vacuum laboratory oven) می توان برای خشک کردن فرآیند در شرایط خلاuum یا استاندارد جوی استفاده کرد. آنها برای کار با فشارهای کاهش یافته و / یا جوهای بی اثر طراحی شده اند. این دستگاه همه کاره مجهز به یک ترموستات هیدرولیکی با قابلیت اطمینان بالا برای کنترل دما تا ± 1.5 درجه سانتی گراد با یکنواختی ± 5 درجه سانتیگراد (در دمای 100 درجه سانتیگراد ؛ 25 اینچ) و سیستم محافظت در برابر درجه حرارت داخلی هستند. دریچه های سوزن خلا vac و تصفیه مستقل. این دستگاه ها دارای عایق پشم شیشه 3 اینچی ، واشر درب سیلیکونی و محافظ ایمنی پلی کربنات هستند. سطح سنج خلا vac 0 تا 30 “Hg را نشان می دهد.

ویژگی های استاندارد آون خلاء

 • دما تا 220 درجه سانتیگراد (428 درجه فارنهایت)
 • گرمایش تابشی دیوار دمای یکنواخت و استفاده کامل از فضای کار را فراهم می کند
 • سوپاپ های کنترل کننده و خلا V خلاac
 • پنجره شیشه ای ایمنی با دید کامل
 • داخلی فولاد ضد زنگ 304
 • پوشش بیرونی فولاد سنج سنگین
 • دو (2) قفسه متحرک و جامد آلومینیومی
 • مهره ایمن و واشر درب لاستیکی سیلیکون مهر و موم محکم را ارائه می دهد
 • اتصالات خلا diameter قطر 0.25 اینچ (6 میلی متر)
 • عایق پشم شیشه 3 اینچ حداقل اتلاف حرارت را تضمین می کند
 • سیم 3 سیم
 • 2 سال ضمانت محدود

کم مصرف ، ساخت و ساز عایق دو جداره وات کم ؛ عایق فایبرگلاس آغشته ، کنترل ترموستات اتوماتیک دو فلزی و هیدرولیکی ، محکم ، سبک. 

همراه با دماسنج و نگهدارنده. دو قفسه فلزی اندود برداشته شده با نیکل گنجانده شده است. نمای بیرونی فولاد و  محفظه داخلی آهن آلومینیوم ساخته شده است. محفظه داخلی با فایبرگلاس آغشته به 2.5 سانتی متر (1 “) از محفظه خارجی عایق بندی شده است .

برای یکنواختی درجه حرارت مداوم طراحی شده ، گردش یکنواخت هوا حداکثر دما را در عرض نیم ساعت از زمان راه اندازی فراهم می کند. دریچه های ورودی / خروجی ، درب قفل و دسته خنک ترموستات دو فلزی ، چراغ  نئون و کلید خاموش و روشن.

 100 درجه سانتیگراد تا 235 درجه سانتیگراد ± 10 درجه سانتیگراد (212 درجه فارنهایت تا 455 درجه فارنهایت 18 فارنهایت)
ابعاد اتاق:28.6 W x 24.8 D x 23.5 H سانتی متر (11-1 / 4 x 9-3 / 4 x 9-1 / 4 “)
ظرفیت اتاق:0.6 مس فوت (17 لیتر)
ابعاد کلی:34.3 W x 29.2 D x 27 H سانتی متر (13-1 / 2 x 11-1 / 2 x 10-5 / 8 “)
ولتاژ ، AC:115 ولت
وات:660
وزن:11.4 کیلوگرم خالص (بسته بندی نشده) ، 13.6 کیلوگرم ناخالص (بسته بندی شده)
(25 پوند خالص ، 30 پوند ناخالص)

اجزای آون آزمایشگاهی

محفظه اصلی

محفظه اصلی قسمتی که می خواهیم لوازم را استریل کنیم می باشد. که داخل قرار می گیرند. بدنه معمولاً از فولاد ضد زنگ یا آلیاژهای مقاوم در برابر گرما و رطوبت ساخته می شود. اجزای ویژه و مهمی مانند ترموکوپل و سنسورهای دما نیز در داخل این محفظه قرار داده شده اند.

عایق

با توجه به اینکه دمای تولید شده در آون باید بسیار بالا باشد. ضروری است که تا حد امکان از اتلاف انرژی خودداری شود. جدا از این ، گرمای بسیار زیادی که در اتاق ایجاد می شود وقتی به بیرون و مدار دستگاه نفوذ کند ذوب می شود. بنابراین ، استفاده از عایق بسیار مهم است. از فایبرگلاس برای این منظور بسیار استفاده می شود. به علاوه ، یک نوار فایبرگلاس با دوام به جلوگیری از اتلاف گرما کمک می کند.

المنت

نزدیک دیواره خارجی ، عناصری وجود دارد که درجه حرارت  را به سطح مورد نیاز می رساند. اکثر نمونه ها حاوی یک یا دو عنصر فلزی هستند که با سرامیک پوشانده شده اند. دلیل استفاده از عایق داشتن المنت می باشد.

بخش حفاظتی

در چنین دستگاهی باید سیستم هایی برای محافظت از مدارهای الکتریکی و داخلی تهیه شود. در این حالت ، فیوز برق مسئول قطع برق اضطراری خواهد بود. علاوه بر این ، دستگاه دارای یک سیستم کنترل دما مناسب است.

نمایش دما

این سیستم به روش های مختلف مانند دماسنج ، تابلوی برق متصل به سنسور دما ، فلز یا ترموکوپل پاری ، دما را اندازه گیری و منعکس می کند.

 

کاربرد آون آزمایشگاهی

 1. خشک کردن یا از دست دادن آب – از بین بردن رطوبت از نمونه ها. به طور معمول در آزمایشگاه های محیطی ، بیولوژیکی و بالینی انجام می شود.
 2. عقیم سازی – باکتریها یا میکروارگانیسم ها را از چیزی خارج یا نابود کنید. معمولاً برای عقیم سازی تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می شود.
 3. آنیلینگ – برای از بین بردن تنش های داخلی و سخت شدن فلز یا شیشه استفاده می شود. فلز یا شیشه گرم می شود و اجازه می یابد تا به آرامی سرد شود.
 4. تبخیر – برای تبخیر حلالهای اضافی مانند آب از محلول برای تولید محلول غلیظ یا اندازه گیری نقطه ذوب آنها استفاده می شود.

هنگام انتخاب آون آزمایشگاهی ، برنامه ها ، ابعاد ، ظرفیت و بودجه آزمایشگاه را در نظر بگیرید. 

تفاوت آون آزمایشگاهی با انکوباتور

در محیط آزمایشگاه ، اغلب لازم است وسایل را گرم کنید یا حیوانات کوچک و موجودات را گرم نگه دارید. این کارها را می توان با دستگاه انکوباتور یا آون  انجام داد. برای درک تفاوت بین دستگاه انکوباتور و آون ، به شما کمک می کند تا کاربردهای هر مورد را یاد بگیرید. هر دو دستگاه گرما می گیرند ، اما این مورد شباهت های آنها است.

اصول دستگاه انکوباتور

دستگاه انکوباتور دستگاهی محصور است که محیط کنترل شده ای را برای کارهای مختلف فراهم می کند. این وظایف شامل نگه داشتن حیوانات  در دمای لازم برای تولد یا رشد است. به عنوان مثال ، رشد جوجه های کودک یا گرم کردن تخم ها برای جوجه ریزی.

دستگاه انکوباتور همچنین یک محیط کنترل شده برای رشد میکروارگانیسم ها ارائه می دهد. این برای کارهای علمی مانند رشد فرهنگ میکروبی مفید است. استفاده از دستگاه جوجه کشی BOD در میکروب شناسی در این گروه گنجانده شده است. دستگاه های  انکوباتور BOD (اکسیژن مورد نیاز بیولوژیکی) در دمای پایین برای جوجه کشی موادی مانند مخمر و کپک کار می کنند. این کار به طور کلی بین 68 درجه فارنهایت و 77 درجه فارنهایت انجام می شود.

کار آون آزمایشگاهی چیست؟

در یک  آون همرفت هوای اجباری ، که به آن اجاق همرفت مکانیکی نیز گفته می شود ، یک فن یکپارچه هوای داخل محفظه را به طور فعال حرکت می دهد ، که منجر به توزیع یکنواخت دما در محفظه می شود و گرم شدن سریع و زمان بازیابی را فراهم می کند.

از مزایای این نوع آون ها می توان به این واقعیت اشاره کرد که منجر به نتایج قابل تولید مجدد می شود و در هنگام باز شدن درب فرایند خشک شدن بسیار سریعتر وجود دارد ، به این معنی که دما با سرعت بیشتری به دمای تنظیم شده باز می گردد.  

از آون های وکیوم که به اجاق های خشک کن نیز معروف هستند برای از بین بردن رطوبت اجسام بدون پخت آنها استفاده می شود. گرما از دیواره های جانبی تولید می شود و به یک پمپ خلا external خارجی برای ایجاد یک محیط کم فشار نیاز دارد که اکسیداسیون هنگام خشک شدن را به حداقل می رساند.

در کوره های همرفت جاذبه ، هوای گرم وقتی منبسط می شود به طور طبیعی بالا می رود و کمتر از هوای اطراف متراکم می شود. این اجاق ها جایگزینی ارزان قیمت برای اجاق های همرفت اجباری ارائه می دهند.

infography oven vacum infography aven fan

 

الگوهای مختلف جریان هوا در آون ها کدامند؟

جریان هوا نقش مهمی در دستیابی به یکنواختی دما دارد. سه جریان هوا برای آون ها در دسترس است: الگوهای افقی ، عمودی و مختلط جریان هوا.

  1. الگوی افقی جریان هوا

   کوره هایی با الگوی جریان هوای افقی مانند کوره های با درجه حرارت خوب یاماتو از همرفت اجباری برای هدایت هوای گرم شده به صورت افقی استفاده می کنند. هوای گرم شده از سوراخ های کوچکتر کنار محفظه رانده می شود و از داخل نمونه و محفظه کار عبور می کند ، سپس هوا در سوراخ های بزرگتر در طرف مقابل جمع می شود. کوره های دارای جریان هوای افقی معمولاً برای مدلهای مجهز به چندین طبقه افقی از محصولات یا سینی های پر شده ایده آل هستند.

 1. الگوی جریان هوا عمودی

  برای خشک کردن نمونه هایی که به محیط تلاطم کم نیاز دارند ، کوره هایی با جریان هوا عمودی دمای عالی را ایجاد می کنند. هوای گرم شده در پایین تأمین می شود و از طریق بار کاری به سمت بالا کشیده می شود. کوره های سری DKM  ، سری DKN ، سری DNE ، سری DNF همه موتورهای فن را برای هوای با گردش عمودی مستقر می کنند.

  توجه به این نکته مهم است که کار با تعداد زیادی قفسه ممکن است بر عملکرد آون تأثیر بگذارد و جریان هوا را به دلیل جریان عمودی هوا محدود کند

دستگاه انکوباتور در مقابل آون

هنگام بررسی تفاوت های آون و دستگاه انکوباتور ، به بررسی دامنه های دما کمک می کند. دستگاه های انکوباتور معمولاً در محدوده 77 درجه فارنهایت تا 104 درجه فارنهایت گرم می شوند. دمای مورد استفاده به وظیفه بستگی دارد. به عنوان مثال ، طبق Backyard Chicken Coops ، تخمها باید بین 98.6 درجه فارنهایت و 102.2 درجه درجه فارنهایت تخلیه شوند اگر تخمها را در دمای پایین تر از حد مجاز تخمگذاری کنید ، ممکن است جنینها بمیرند. تخم های جوجه کشی شده در دمای بالاتر از حد پیشنهادی خیلی زود تخم می خورند و ممکن است تغییر شکل دهند.

مبانی آون آزمایشگاهی

علاوه بر پخت غذا در محیط آشپزخانه ، از یک کوره به طور گسترده در آزمایشگاه ها استفاده می شود. در بسیاری از زمینه ها از فرهای آزمایشگاهی استفاده می شود. اینها شامل زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک ، الکترونیک ، پزشکی قانونی و دارویی است. کوره ها به طور کلی از نظر درجه حرارت از 150 درجه فارنهایت تا بیش از 1472 درجه فارنهایت متغیر هستند. درجه حرارت بالایی که کوره ها به آن می رسند یکی دیگر از تفاوتهای دستگاه انکوباتور و آون است.

انواع مختلفی از آون های آزمایشگاهی وجود دارد. اینها شامل کوره های هوای گرم است که برای استریل ابزارهای آزمایشگاهی مانند ظروف شیشه ای و پوست سر استفاده می شود. از اجاق های آنیل برای گرم کردن و خنک سازی وسایل برای تقویت آنها استفاده می شود. از کوره های خشک کن برای اطمینان از پاک شدن تمام رطوبت از وسایل استفاده می شود. کوره های پخت با اتصال باند ، ترکیب شیمیایی مواد را سخت می کنند.

فیلم آموزش کار با آون آزمایشگاهی

 

چه ویژگی هایی برای خرید آون آزمایشگاهی مورد توجه شماست؟

مدل های آون آزمایشگاهی از ویژگی های عملی تا فوق العاده بالایی دارند. اما قبل از تحقیق در آون های دارای ویژگی های جذاب آون که حتی ممکن است نیازی به آن نباشید ، به یاد داشته باشید که لیست طولانی ویژگی ها اغلب به برچسب قیمت بالاتری ترجمه می شود. برای کمک به شما در تمرکز بر آنچه مهم است ، ویژگی های اصلی را که باید در آون خود جستجو کنید آورده ایم. 

ایمنی و قابلیت اطمینان

حتی اگر کوره ها به عنوان یک ابزار آزمایشگاهی روزمره در نظر گرفته شوند ، این واحدها هنوز تهدیدات بالقوه ای از جمله تولید آلاینده ها ، گرم شدن بیش از حد نمونه ها و شدت آتش سوزی و انفجارها را تهدید می کنند. به همین دلیل یافتن اجاق های قابل اطمینان با ویژگی های ایمنی مناسب برای برنامه شما برای محافظت از نمونه ها و کاربران ضروری است.

فرهای ساخته شده با مواد با کیفیت و واحدهای کنترل کننده حرارتی را جستجو کنید. توجه به گواهینامه های انطباق با استانداردهای شناخته شده و پذیرفته شده بین المللی بسیار مهم است. فرهای یاماتو تحت کنترل دقیق کیفیت و امکاناتی که دارای گواهینامه ISO9001 ، ISO14001 ، ISO13485 هستند ، طراحی شده اند.

اگر به سمت آون های طبیعی متمایل هستید ، به یاد داشته باشید مدلی را انتخاب کنید که دارای ویژگی های ایمنی باشد که از گرم شدن بیش از حد ، گرم شدن سریع و زمان بازیابی و یکنواختی عالی دما جلوگیری می کند. در دانشور شیمی می توانید واحدهای آون همرفت طبیعی را مشاهده کنید که مجهز به پیشرفته ترین ویژگی های ایمنی از جمله عملکردهای خودآزمایی ، محافظت در برابر حرارت بیش از حد و قطع کننده نشتی بیش از حد فعلی هستند که به چند مورد اشاره می شود.

ویژگی های ایمنی اضافی که ممکن است مزیت شما باشد ، مشاهده پنجره ها ، قفسه های قابل تنظیم ، آلارم درب ها و درهای قابل قفل است. همچنین می توانید کوره هایی را انتخاب کنید که به طور خودکار هشدارها را نشان دهند در صورتی که دما بیش از یک حد مشخص باشد و فقط با خنک شدن باز شود.

خرید آون آزمایشگاهی

مصرف انرژی و بهره وری

کوره های آزمایشگاهی که برای فرایندهای گرمایش و خشک کردن استفاده می شوند ، اغلب برای مدت زمان طولانی و با پروتکل های دمای بالا کار می کنند. در پایان روز ، آون قابل توجهی ترین بار انرژی است که مقادیر زیادی برق را مصرف خواهد کرد. به همین دلیل است که انتخاب کوره هایی با مصرف بهینه انرژی می تواند به شما در طول زمان صرفه جویی قابل توجهی کند.

به دنبال آون های ساخته شده با عایق حرارتی عالی باشید که سرعت انتقال حرارت را کاهش می دهد. این از نشت گرمای تولید شده به محفظه جلوگیری کرده و انرژی هدر رفته را کاهش می دهد. اگر به دنبال اجاق های کم مصرف هستید ، واحدهای صرفه جویی دانشور شیمی را که در آون های همرفت قابل برنامه ریزی یا آون های همرفت اجباری قابل کنترل در دسترس هستند امتحان کنید.

نگهداری و تمیز کردن

جستجوی آون هایی که انجام جلسات تعمیر و نگهداری را آسان می کند ، کمک زیادی به کاهش اختلالات غیرضروری در عملکرد آزمایشگاه می کند. بالای کوره های بدون تعمیر و نگهداری ، اطمینان حاصل کنید که مدل هایی با سینی ها و درهای قابل جابجایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی باز می شود تا کاربران بتوانند محفظه فر را به راحتی تمیز کنند.

تایمر

واحدهای فر مجهز به تایمر گزینه مطلوب تری برای امکانات کم کار هستند.

قابلیت ثبت اطلاعات

برخی از آون های آزمایشگاهی قابلیت ثبت اطلاعات را فراهم می کنند تا با نتیجه سازگارتر نتیجه را به کاربران ارائه دهند. آون های مجهز به سیاهه های مربوط به داده ها ، گزینه اندازه گیری پروفایل دما را در طی مراحل معمول به شما ارائه می دهند. این کاربران را قادر می سازد تا مقادیر فرآیند ، تنظیمات ، هشدارها را ذخیره کنند و همچنین می تواند به بهبود یا ایجاد اصلاحات در فرآیند کمک کند.

قفسه های اضافی

در صورت نیاز به قفسه های اضافی ، تعداد قفسه های موجود در فر و تعداد موقعیت های احتمالی قفسه ها را بررسی کنید.

 تصمیم گیری در مورد بودجه آزمایشگاه برای خرید آون آزمایشگاهی

اگر بودجه خود را تهیه کرده اید و به دنبال اجاق های آزمایشگاهی کاملاً جدید هستید ، در انتخاب متنوع کوره های آزمایشگاهی جدید دانشور شیمی جستجو کنید.

برای امکاناتی که به دنبال جایگزینی مقرون به صرفه از مدل های جدید آون هستند ، دانشور شیمی  قابل اطمینان است  پس انداز شما در خرید تجهیزات نوسازی ، فضای بیشتری در بودجه شما برای تجهیزات یا ملزومات جدیدی ایجاد می کند که واقعاً به آن نیاز دارید.

بهترین عرضه کننده آون آزمایشگاهی

شرکت دانشور شیمی واردکننده تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و تحقیقاتی و مواد شیمیایی می باشد . همچنین شرکت دانشور شیمی قابلیت تامین قطعات یدکی تجهیزات ازمایشگاهی و دستگاههای آزمایشگاهی خریداری شده توسط مراکز که دچار مشکل گردیده اند را دارا می باشد.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

محصولات مرتبط به آزمایشگاه شیر و لبنیات >>

دستگاه سوماتیک سل کانتر

دستگاه سوماتیک سل کانتر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوماتیک سل کانتر جهت شمارش سلولهای سوماتیک شیر

دستگاه کجلدال

سیستم کلدال هضم و تقطیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

سیستم کلدال هضم و تقطیر جهت اندازه گیری پروتیین

سوکسله

دستگاه سوکسله

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوکسله جهت اندازه گیری چربی

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه فیبر خام

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه فیبر خام جهت اندازه گیری فیبر و ADF وNDF

دستگاه میلکواسکن شیر

دستگاه میلکواسکن شیر

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه اتوآنالایزر شیر جهت کشف تقلبات شیر به روش FTIR

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه سانتریفیوژ شیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سانتریفیوژ شیر جهت جداسازی چربی از شیر  

دستگاه کرایوسکوپ

دستگاه کرایسکوپ

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه کرایسکوپ جهت اندازه گیری آب افزوده شده به شیر  

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

بوتیرومتر های شیر جهت شیر و پنیر و خامه و کره

دستگاه انکوباتور

دستگاه انکوباتور

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه انکوباتور جهت کشت سلولی و میکروبی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود شیمیایی جهت خروج بخارات شیمیایی از آزمایشگاه

هود میکروبی لامینار

هود میکروبی لامینار

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود میکروبی جهت تصفیه و خارج نمودن عوامل ارگانیک

آون - فور - خشک کن

دستگاه آون - فور

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه آون یا فور جهت خشک کردن لوازم ازمایشگاهی

32 پاسخ

  1. درود بر شما
   برای اطلاعات دقیق تر و دریافت قیمت آون آزمایشگاهی دیجیتال از طریق واتساپ یا تماس با شرکت در ارتباط باشید.

 1. با سلام و خسته نباشید
  ما نیاز به یک آون آزمایشگاهی فن دار داریم چطور می تونم قیمت این محصول رو داشته باشم ؟

  1. سلام جناب مهندس میرزایی
   لطفا از طریق واتساپ استعلام بفرمایید یا اینکه با شرکت تماس بگیرید.کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند.

 2. با سلام و خسته نباشید
  ما برای مطب دندانپزشکی خود نیاز به یک آون آزمایشگاهی داریم
  چطور می توانم قیمت دستگاه را بدانم ؟

  1. سلام جناب مهندس مولایی
   لطفا از طریق واتساپ استعلام بفرمایید یا اینکه با شرکت تماس بگیرید.کارشناسان ما شما را راهنمایی می کنند.

 3. با سلام و خسته نباشید
  ما در آزمایشگاهی بالینی خود نیاز به تعدادی تجهیزات آزمایشگاه داریم سوالی که دارم خدمتتون آیا شما آون آزمایشگاهی موجود دارید؟

 4. با سلام و خسته نباشید
  در مورد خرید آون آزمایشگاهی چطور می تونم اطلاعات کامل رو بگیرم؟

 5. درود بر شما ما نیاز به یک آون آزمایشگاهی داریم چطور می تونم در این مورد مشاوره بگیرم؟؟

 6. با سلام و خسته نباشید
  برای خرید آون آزمایشگاهی از چه طریقی در ارتباط باشم؟

 7. با سلام و عرض ادب خدمت شما
  آون آزمایشگاهی که شما دارید برند مورد استفاده چی هست؟

 8. با سلام و خسته نباشید
  قیمت آون آزمایشگاهی مورد استفاده در دندانپزشکی رو لطفا می فرمایید؟

 9. سلام و خسته نباشید
  ما نیاز به یک آون آزمایشگاهی در آزمایشگاه کشاورزی داریم چطور می تونم تهیه کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجهیزات آزمایشگاه تحقیقاتی

تجهیزات آزمایشگاه رنگ و رزین

تجهیزات آزمایشگاه پلیمر و پلاستیک

تجهیزات آزمایشگاه بسته بندی

شیشه الات آزمایشگاهی و مصرفی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی

تجهیزات آزمایشگاه نفت و گاز

تجهیزات آزمایشگاه کشاورزی

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

تجهیزات آزمایشگاه داروسازی

تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

آدرس شرکت دانشور شیمی :

تهران – اتوبان شهید ستاری – خیابان پیامبر مرکزی

خیابان مطهری – پلاک 5 – طبقه اول – واحد 1

ایمیل : info@d-chemi.com

وب سایت : www.d-chemi.com

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

امتیاز دادن به برگه