EN logo1 چرا اکثر دستگاه های آزمایشگاهی از شیشه ساخته شده اند؟
تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم و دستگاه های آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
EN logo1 چرا اکثر دستگاه های آزمایشگاهی از شیشه ساخته شده اند؟

استفاده از شیشه در تجهیزات آزمایشگاهی 

تجهیزات آزمایشگاهی بخش حیاتی بسیاری از برنامه های تحقیقاتی هستند. آنها به دانشمندان اجازه می دهند تا مواد و مولکول های مختلف را زیر میکروسکوپ و سایر روش های آزمایش مطالعه کنند. با این حال، بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی از شیشه ساخته شده اند.

این به این دلیل است که شیشه ماده ای قوی، بادوام و ماندگار است. همچنین می توان از آن در تجهیزات پزشکی و سایر دستگاه های علمی استفاده کرد. علاوه بر این، شیشه غیر سمی و سازگار با محیط زیست است. پس چرا شیشه برای استفاده در دستگاه های آزمایشگاهی بسیار مهم است؟

با توجه به سوالاتی که بین تکنسین های آزمایشگاه، دانش آموزان و حتی معلمان در مورد اینکه چرا اکثر دستگاه های آزمایشگاهی از مواد شیشه ای ساخته شده اند، وجود دارد، نیاز به درک دلایل و ضرورت استفاده از شیشه در این دستگاه ها وجود دارد. این مقاله به شما درک گسترده ای از اینکه چرا این دستگاه های آزمایشگاهی از مواد شیشه ای استفاده می کنند، به شما می دهد.

چه چیزی شیشه را برای تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مهم می کند؟

شیشه برای تجهیزات آزمایشگاهی ضروری است زیرا بادوام، غیر سمی و سازگار با محیط زیست است. شیشه همچنین ماده ای قوی است که می توان از آن در تجهیزات پزشکی و سایر وسایل علمی استفاده کرد. علاوه بر این، تمیز کردن شیشه بسیار آسان است. این امر آن را به گزینه ای ایده آل برای اکثر تجهیزات آزمایشگاهی تبدیل می کند.

به عنوان مثال، استفاده از شیشه در یک استوانه مدرج، پر کردن و تمیز کردن آن را آسان می کند. این به این دلیل است که وقتی می‌خواهید آن را با آب یا مایعات دیگر پر کنید، نگران ریختن محتویات آن نباشید. همچنین با شستشوی ساده سطح با آب و صابون یا یک شوینده ملایم به راحتی می توان آن را تمیز کرد. علاوه بر این، این باعث می شود که هنگام انجام آزمایش در کلاس شیمی که در آن از مواد شیمیایی استفاده می شود، استفاده شود.

شما همچنین می توانید از آن در کلاس زیست شناسی هنگامی که در حال تشریح حیوانات هستید و همچنین در کلاس های فیزیک در هنگام برخورد با شکست نور، انعکاس و سایر مفاهیمی که شامل امواج نور هستند، استفاده کنید. مهم‌ترین چیزی که قبل از انتخاب ظرف باید به آن توجه کرد این است که آیا تمیز کردن آن آسان است و آیا می‌توانید به‌جای ظاهر خود ظرف، مواد شیمیایی را بدون شکستن آنها به درستی اداره کنید.

دوام شیشه یکی از مزایای عمده آن برای استفاده در تجهیزات آزمایشگاهی است. شیشه بسیار بادوام است و می تواند در برابر سایش و پارگی که در کلاس شیمی از آن استفاده می کنید مقاومت کند. علاوه بر این، شیشه به راحتی در آب حل نمی‌شود، بنابراین هنگام مواجهه با واکنش‌های شیمیایی که شامل آب است یا حتی زمانی که به سادگی خود مورد را تمیز می‌کنید، باید کمتر نگران باشید.

استفاده از شیشه در تجهیزات آزمایشگاهی 

 

مزایای استفاده از شیشه در تجهیزات آزمایشگاهی

چند دلیل وجود دارد که چرا شیشه برای استفاده در تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مهم است. دلیل اول این است که یک ماده قوی و بادوام است. شیشه را می توان در انواع مختلفی از تجهیزات آزمایشگاهی مانند تجهیزات پزشکی و دستگاه های علمی استفاده کرد. علاوه بر این، شیشه غیر سمی و سازگار با محیط زیست است.

این امر آن را به گزینه ای ایده آل برای استفاده در محیط های آزمایشگاهی تبدیل می کند. علاوه بر این، شیشه به راحتی تمیز می شود. اکثر آزمایشگاه ها محلول های تمیز کننده ای دارند که می توان از آنها در دستگاه های شیشه ای استفاده کرد. این امر باعث می شود که دستگاه به راحتی تمیز شود و آنها در شرایط خوبی نگهداری شوند.

در زیر به برخی از مزایای استفاده از شیشه در دستگاه های آزمایشگاهی اشاره شده است.

  • بسیار بادوام – شیشه به راحتی در محیط آزمایشگاهی شکسته نمی شود. برعکس، می‌تواند در شرایط شدید که می‌تواند باعث خرد شدن سایر مواد شود، مقاومت کند.
  • دوستدار محیط زیست – شیشه هیچ ماده مضری در خود ندارد، به این معنی که استفاده از آن در آزمایشگاه برای افراد بی خطر است.
  • آسان برای تمیز کردن – شیشه نسبتاً به راحتی شسته می شود و در صورت لزوم به راحتی تمیز می شود. این کار آزمایشگاه شما را ایمن‌تر می‌کند و خطر نشت مواد شیمیایی مضر روی سطوح و تجهیزات آزمایشگاهی شامل دستگاه‌های شیشه‌ای را کاهش می‌دهد.
  • ایمنی – شیشه در محیط آزمایشگاه ایمن است. این باعث ایمن تر شدن آن می شود و هیچ ماده مضری در تولید آن دخیل نیست. علاوه بر این، از آنجایی که شیشه نسبتاً به راحتی شسته می شود، هر گونه ریخته شده را می توان به سرعت و بدون زحمت تمیز کرد.
  • مقرون به صرفه – شیشه نسبت به سایر مواد مانند پلاستیک و فلز مقرون به صرفه تر است. علاوه بر این، هزینه نگهداری از دستگاه های آزمایشگاهی شیشه ای در مقایسه با سایر جایگزین ها مانند پلاستیک و فلز در طول برنامه های تعمیر و نگهداری معمول، نسبتا ارزان تر است.

چرا تجهیزات آزمایشگاهی از شیشه ساخته شده اند تا پلاستیک؟

یکی از مهمترین دلایلی که شیشه برای استفاده در تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مهم است، این است که یک ماده قوی و بادوام است. شیشه را می توان در انواع مختلفی از تجهیزات آزمایشگاهی، از اسلاید میکروسکوپ گرفته تا دستگاه های پزشکی استفاده کرد. علاوه بر این، شیشه غیر سمی و سازگار با محیط زیست است. بنابراین، تعجب آور نیست که اکثر دستگاه های آزمایشگاهی از شیشه ساخته شده اند.

به دلیل استفاده از اکثر مواد شیمیایی خورنده در آزمایشگاه ها، مواد مضر در دستگاه های آزمایشگاهی یافت می شود. این مواد شیمیایی می توانند اجزای فلزی تجهیزات آزمایشگاهی را خورده و دیگر عملکردی نداشته باشند. علاوه بر این، ویژگی خورندگی این مواد شیمیایی باعث تخریب اجزای پلاستیکی تجهیزات آزمایشگاهی نیز می شود. بنابراین شیشه به مراتب بهتر از این مواد است و همانطور که در بالا گفته شد شیشه ماده بهتری برای استفاده در آزمایشگاه ها نسبت به سایر مواد مانند پلاستیک و فلز است.

مقاومت شیمیایی: پلاستیک ها و فلزات ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که ممکن است در محیط آزمایشگاهی وجود داشته باشد آسیب ببینند یا خراب شوند. اینها عبارتند از اسیدها و بازها (pH 6)، اکسید کننده ها، گازهای سمی، محیط های مرطوب، دمای بالا و غیره. با این حال، شیشه بدون لکه است و در برابر بیشتر مواد شیمیایی کاملاً بی اثر است و کاملاً قادر به مقاومت در برابر قرار گرفتن در معرض حرارت شدید بدون آسیب است.

شیشه در برابر خراش مقاوم است (بدون شکستن) که باعث دوام بیشتر آن نسبت به سایر مواد مانند پلاستیک یا فلز می شود. دستگاه های شیشه ای در مقایسه با سایر مواد در برابر مواد شیمیایی مختلف مورد استفاده در آزمایشگاه ها مقاومت بیشتری دارند.

کدام تجهیزات آزمایشگاهی از شیشه ساخته شده اند؟

انواع مختلفی از تجهیزات آزمایشگاهی وجود دارد، اما اکثر آنها شیشه ای هستند. شیشه ماده ای قوی، بادوام  است که می تواند در تجهیزات پزشکی و سایر وسایل علمی استفاده شود. علاوه بر این، شیشه غیر سمی و سازگار با محیط زیست است. پس چرا شیشه برای استفاده در تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مهم است؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا شیشه برای استفاده در دستگاه های آزمایشگاهی ضروری است. به ویژه، این یک ماده قوی است که می تواند بارهای گرم را تحمل کند. شیشه همچنین واکنش پذیری کمی نسبت به سایر مواد دارد که به محافظت از تجهیزات در برابر آسیب کمک می کند. شیشه همچنین غیر سمی و سازگار با محیط زیست است که ایمنی را در محیط های آزمایشگاهی افزایش می دهد

نحوه انتخاب بشر مناسب برای آزمایش

هنگامی که به دنبال خرید اولین دستگاه آزمایشگاهی شیشه ای خود هستید، مهم است که به عواملی که بر کیفیت آزمایشات شما تأثیر می گذارد فکر کنید. برای اینکه بهترین تصمیم را برای آزمایش خود بگیرید، باید این عوامل را بدانید:

– جنس شیشه

-استحکام شیشه

سازگاری با محیط زیست شیشه

قیمت 

-ابعاد دستگاه آزمایشگاه شیشه

نتیجه

دستگاه های آزمایشگاهی از مواد مختلفی ساخته می شوند، اما شیشه مهم ترین آنهاست. فواید زیادی دارد، از جمله قوی و غیر سمی بودن. شیشه همچنین برای دستگاه های آزمایشگاهی محبوب است زیرا به راحتی تمیز می شود و خوردگی نمی کند. به طور کلی الیاف شیشه و کوارتز قوی ترین و بادوام ترین مواد هستند. آنها همچنین غیر سمی هستند که در یک محیط آزمایشگاهی مهم است. شیشه علمی مورد استفاده در این زمینه تا حد زیادی شفاف ترین است و به شما امکان می دهد نمونه خود را به خوبی ببینید. گران ترین ماده کوارتز است که اگر شکسته شود به راحتی نمی شکند.

با این حال، انواع مختلفی از کوارتز وجود دارد که می توان هر کدام را با قیمت کمتر از 15 دلار خریداری کرد. با کمی پول بیشتر می توانید شیشه پیرکس را تهیه کنید. این یک نوع شیشه است که دارای یک محفظه هوا است که نشان می دهد چقدر آب داخل نمونه شما وجود دارد. همچنین نشان می دهد که چه مقدار اکسیژن و آب در نمونه شما برای مدت زمان طولانی تری نسبت به انواع دیگر لیوان ها وجود داشته است که به شما کمک می کند قبل از قرار دادن نمونه در لوله آزمایش یا شیشه ای که در آزمایش خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که نمونه آلوده نبوده است. بنابراین می توانید مطمئن باشید که وقتی به نتیجه رسیدید، داده ها چگونه خواهند بود.

منبع : https://en.wikipedia.org/

wiki/Laboratory_glassware

تجهیزات آزمایشگاه تحقیقاتی

تجهیزات آزمایشگاه رنگ و رزین

تجهیزات آزمایشگاه پلیمر و پلاستیک

تجهیزات آزمایشگاه بسته بندی

شیشه الات آزمایشگاهی و مصرفی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی

تجهیزات آزمایشگاه نفت و گاز

تجهیزات آزمایشگاه کشاورزی

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

تجهیزات آزمایشگاه داروسازی

تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

آدرس شرکت دانشور شیمی :

تهران – اتوبان شهید ستاری – خیابان پیامبر مرکزی

خیابان مطهری – پلاک 5 – طبقه اول – واحد 1

ایمیل : info@d-chemi.com

وب سایت : www.d-chemi.com

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

امتیاز دادن به برگه