EN logo1 تانک ازت
تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم و دستگاه های آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
EN logo1 تانک ازت

laboratory instruments distributor

تانک ازت >> Nitrogen tank

تانک ازت چیست؟

تانک ازت (Nitrogen tank) یک از تجهیزات آزمایشگاهی که برای ذخیره نیتروژن مایع. به منظور ذخیره نیتروژن عرضه شده توسط تامین کننده گاز محلی، از یک مخزن نیتروژن استفاده می شود که در صورت امکان در اتاقی غیرقابل دسترس عموم و در دمای ثابت راه اندازی می شود. حجم مخزن مورد استفاده اکثر متخصصان پوست مستقر در آلمان 30 لیتر است.

تانک ازت

مخزن نیتروژن متحرک، همچنین برای آرگون مناسب است. با عایق فوق العاده خلاء و حفاظت طولانی مدت خلاء. تایید شده بر اساس دستورالعمل تجهیزات فشار اروپا PED. حمل و نقل مخزن نیتروژن در حالت بدون فشار با درپوش حمل و نقل در محل.

تانک ازت مایع

از آنجایی که نیتروژن مایع یک منبع فشرده و به راحتی قابل حمل از گاز نیتروژن است، به عنوان مبردی ایده آل است که می تواند منی، خون، سلول های تخمک یا اسپرم را برای انجماد منجمد کند. 

به عنوان مثال، مواد غذایی برای حمل و نقل را می توان به همین راحتی منجمد کرد.
CPUهای به ویژه قدرتمند، پردازنده اصلی یک کامپیوتر، می توانند با نیتروژن مایع خنک شوند تا با مصرف انرژی کمتر، به نرخ کلاک بالاتری دست پیدا کنند. به طور کلی، مناطق بی‌شماری دیگر برای استفاده از نیتروژن مایع وجود دارد. 

مزایای استفاده از تانک ازت

  • خنک کننده گاز اگزوز کارآمد
  • نرخ پایین تبخیر (فقط 0.6٪)
  • قاب حمل و نقل قوی برای مخزن
  • ابعاد ظرف فشرده
  • مهر و موم وکیوم یکپارچه و دستگاه ایمنی
  • عایق فوق العاده بهینه ظرف از طریق عایق خلاء چند لایه و طراحی ترمودینامیکی بهینه شده توسط کامپیوتر
  • مخزن داخلی و خارجی هر یک به طور جداگانه نشت هلیوم آزمایش شده است
  • مخزن نیتروژن برای ذخیره و انتقال نیتروژن، آرگون و اکسیژن

تانک ازت: ساختار و اندازه 

نیتروژن گازی بی رنگ و بی بو است که حدود 75 درصد از جرم هوایی که تنفس می کنیم را تشکیل می دهد. به سختی با مواد دیگر واکنش نشان می دهد و بنابراین در بسیاری از زمینه های فنی مورد تقاضا است. 

بسته به نیاز گاز، مشتریان می توانند مواد اولیه را در اندازه های مختلف سفارش داده و ذخیره کنند. کوچکترین شکل تحویل سیلندرهای گاز هستند که عمدتاً نیازهای کوچک و گاه به گاه را پوشش می دهند. اگر شرکت های تجاری و صنعتی بیش از 100 تا 200 متر مکعب گاز فنی در هفته مصرف کنند، می توانند از بسته های نیتروژن استفاده کنند.

به عنوان یک قاعده، 12 بطری گاز 50 لیتری در یک قاب ثابت وجود دارد که به یکدیگر متصل هستند. آنها را می توان از طریق یک دریچه مشترک تخلیه کرد و امکان عملیات صرفه جویی در زمان و هزینه فرآیندهای مختلف را فراهم کرد.

اگر به گاز بیشتری نیاز دارید، می توانید یک مخزن گاز نیتروژن اجاره یا خریداری کنید. در صورت درخواست، ظروف می توانند بیش از 50000 متر مکعب نیتروژن را ذخیره کنند و به ویژه برای شرکت های تجاری و صنعتی بزرگتر مناسب هستند.

صرفه جویی در فضا: نیتروژن مایع برودتی (LIN)

برخلاف سیلندرهای گاز که مواد خام را تحت فشار بالا ذخیره می کنند، مخازن گاز نیتروژن محیط های مایع برودتی را ذخیره می کنند. اینها با خنک کردن گاز منبع تا دمای زیر 196 درجه سانتیگراد ایجاد می شوند.

 در حالی که این اتفاق می افتد، نیتروژن در حال متراکم شدن است و 690 لیتر گاز به 1 لیتر مایع تبدیل می شود. این را می توان به شیوه ای صرفه جویی در فضا و با فشار 18 تا 36 بار ذخیره کرد. 

در مقایسه، در سیلندرهای گاز و بسته‌های سیلندر گاز نیتروژن تحت فشار 200 تا 300 بار ذخیره می‌شود که باید ظروف مورد نیاز بسیار بالایی را برآورده کند.

عایق موثر از خود تبخیر محافظت می کند

هنگامی که نیتروژن مایع (LIN) در مخازن گاز ذخیره می شود، مقداری از گاز گرم می شود. تبخیر می شود و به حالت گاز تبدیل می شود. برای جلوگیری از این امر و برای نگه داشتن محیط تا زمانی که ممکن است به شکل مایع، مخازن ذخیره سازی نیاز به عایق بسیار موثر دارند.

 این شامل پرلیت هایی است که در فضای خالی بین پوسته بیرونی و داخلی مخازن نیتروژن بزرگ دو جداره قرار دارند. خود پوسته از یک لایه نیکل، آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ در داخل و یک لایه فولادی ساختاری در سطح بیرونی تشکیل شده است. دومی پایدار است. این مخزن را در شکل نگه می دارد و از آن در برابر تأثیرات خارجی محافظت می کند.

تانک ازت بزرگ: مروری بر اندازه مخازن ذخیره سازی

مخازن گاز نیتروژن برای صنعت و تجارت در اندازه های مختلف موجود است. مخازن ذخیره 3000 لیتری وجود دارد که حدود 2000 متر مکعب گاز نیتروژن آزاد می کند.

 اما علاقه مندان می توانند سیستم هایی با مخازن 80000 لیتری گاز را اجاره یا خریداری کنند. این دومی بیش از 50000 متر مکعب گاز ذخیره می کند و به ویژه برای شرکت های تجاری و صنعتی بزرگتر مناسب است. جدول زیر اطلاعاتی در مورد اندازه ظروف معمولی و حجم گاز LIN قابل ذخیره سازی ارائه می دهد.

اطلاعات فنی تانک ازت این سری

 YDS-10LYDS-20LYDS-30LYDS-35LYDS-50L
ظرفیت مخزن (لیتر)1020303550
زمان نگهداری ثابت (روزها)100200315333252
Ø دهانه (میلی متر)5050504050
ارتفاع مخزن (میلی متر)530650670680805
قطر مخزن (میلی متر)303409446473500
وزن خالی کیلوگرم)6،211،212،912،921،1

اواپراتور برای استخراج گاز نیتروژن

اگر گازهای مایع برودتی به حالت گازی تبدیل شوند، به انرژی زیادی نیاز دارند. آنها این را از محیط می گیرند – به طور دقیق تر از یک مبدل حرارتی یا یک اواپراتور .

 دومی معمولاً شامل چندین لوله منحرف شده است که لاملاها به آنها متصل می شوند. آنها گرما را از محیط به گاز فنی منتقل می کنند و در نتیجه از یخ زدگی مخازن نیتروژن جلوگیری می کنند.
اگر سرعت استخراج بیش از حد بالا باشد، تبخیرکننده های محیطی که شرح داده شد دیگر کافی نیستند. در این حالت، گازهای مایع برودتی را می توان با آب داغ، بخار یا اواپراتورهای الکتریکی نیز گرم کرد. راه حل های اخیر گرمای بیشتری را فراهم می کنند و از یخ زدگی سیستم ها جلوگیری می کنند.

تانک ازت مایع برای آزمایشگاه ها، پزشکی و فناوری

بسیاری از شرکت های تجاری و صنعتی نیاز به نیتروژن به صورت گازی از مخزن ذخیره دارند. با این حال، نیتروژن مایع (LIN) در پزشکی، تحقیقات و آزمایشگاه های مختلف استفاده می شود.

 مقادیر کمتری را می توان در فلاسک های دوار یا مخازن نیتروژن مایع ذخیره کرد. اینها بیشتر ظروف گرد و دو جداره با خلاء بین پوسته داخلی و خارجی هستند. دومی گرمای ورودی را به حداقل می رساند و تضمین می کند که فقط کمی از نیتروژن مایع تبخیر می شود.

اندازه های مختلف تانک ازت مایع

درست مانند مخازن ذخیره نیتروژن، مخازن نیتروژن مایع نیز در اندازه های مختلف موجود است. علاوه بر ظروف کوچکتر برای کار با نیتروژن مایع، ظروف حمل و نقل و نگهداری بزرگتری نیز وجود دارد.

دوارهای نیتروژن مایعمحتویحوزه های کاربردی
ظرف تامین20 تا 30 لیترحمل و نقل و مصرف
Superisolierte Deware10 تا 60 لیترحمل و نقل و مصرف
ظروف نگهداری سیار50 تا 350 لیترذخیره سازی و حمل و نقل
ظروف نگهداری ثابت1000 تا 2000 لیترحمل و نقل برای مدت طولانی

تاک ازت برای ذخیره نمونه های زیستی در نیتروژن مایع

هنگامی که صحبت از ذخیره سازی نمونه های زیستی مانند سلول های تخمک یا اسپرم می شود، از ظروف مخصوص استفاده می شود. 

علاوه بر نیتروژن مایع (LIN)، اینها همچنین دارای سیستم های طبقه بندی صرفه جویی در فضا هستند. در حالی که ظروف کوچکتر برای حمل و نقل و ذخیره سازی کوتاه مدت حدود 80 آمپول 2 میلی لیتری را در خود جای می دهند، در انبارهای بزرگ نگهداری طولانی مدت بیش از 23000 آمپول با همان اندازه وجود دارد. دومی به ویژه برای انجماد و نگهداری نمونه های مایع منی و سلول های تخمک مناسب است

نکات ایمنی استفاده از تانک ازت

اگر افراد با محیطی که تقریباً 200 درجه سانتیگراد است در تماس باشند، بلافاصله بدون لباس محافظ مناسب منجر به سوختگی سرد می شود.

 اگر گاز بدون توجه خارج شود، اکسیژن را در فاز گازی جابجا می کند. عواقب آن مشکلات تنفسی و حتی خفگی است.

 به منظور به حداقل رساندن خطرات مرتبط با استفاده از نیتروژن مایع برودتی از مخازن گاز و سایر ظروف ذخیره سازی، کاربران باید نکات زیر را در نظر بگیرند:

دستورالعمل های ایمنی مهم

کار روی مخازن گاز و استفاده از نیتروژن مایع فقط با لباس محافظ (دستکش کرایوژنیک، ماسک صورت، پیش بند و کفش تنگ)!

هرگز روی مخازن گاز نیتروژن یا ظروف نگهداری با لباس خیس کار نکنید

از آشکارسازهای گاز برای تشخیص گازهای فرار در جو استفاده کنید

اگر تصادفی رخ داد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید و محتاطانه عمل کنید .

 اول از همه، افراد آسیب دیده باید به یک محیط گرم آورده شوند. امدادگران باید در صورت امکان لباس‌ها را از روی زخم‌ها جدا کرده و محل سوختگی را با باند استریل بپوشانند.

 سپس می توانید پوست را با آب ولرم یا با حرارت بدن خود گرم کنید. پس از درمان اولیه، یک پزشک اورژانس مراقبت های بعدی حرفه ای را انجام خواهد داد.

کاربرد تانک ازت

نیتروژن با توجه به خواصی که دارد امروزه در مناطق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت گازی، مواد خام برای بسیاری از انواع عملیات حرارتی فلزات مورد نیاز است.

 به عنوان مثال، هنگام تمپر کردن، سخت شدن، تف جوشی، جوشکاری یا لحیم کاری. علاوه بر این، نیتروژن مخازن بزرگ نیز در صنعت بسته بندی استفاده می شود.

 این ماده خام به عنوان یک گاز محافظ در تولید نیمه هادی استفاده می شود و حتی در زمینه های کاربردی متعددی در مهندسی برق استفاده می شود.

حمام خنک کننده، حفظ تخمک و اسپرم

برای خنک کردن نمونه‌های زیستی، سایر محصولات یا فرآیندها، کاربران مناطق مختلف نیز به نیتروژن مایع برودتی (LIN) به شکل مایع متکی هستند. 

برای مثال در حمام های خنک کننده برای کوچک کردن قطعات کار و اطمینان از تناسب کامل در صنعت فلزکاری استفاده می شود. در آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از نیتروژن مایع برای خنک کردن نمونه های زیستی نیز استفاده می شود.

 در فناوری پزشکی و تولید مثل، امکان نگهداری اسپرم و سلول های تخمک در ظروف یخچالی پر از نیتروژن نیز وجود دارد.

سلامت: نیتروژن مایع برای کرایوسونا

هرکسی که از درد مزمن، بیماری روانی یا آلرژی رنج می برد، احتمالا مایع سرد را از ناحیه دیگری می شناسد. زیرا از نیتروژن مایع برای کرایوسونا در درمان پزشکی کوتاه مدت استفاده می شود.

 سونا شامل یک اتاقک کوچک است که بیماران وارد آن می شوند. سپس بدن شما در معرض دمای بسیار پایین قرار می گیرد. این درمان که چند دقیقه طول می کشد، برای تحریک متابولیسم و ​​گردش خون در نظر گرفته شده است. باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و اندورفین را آزاد کند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجهیزات آزمایشگاه تحقیقاتی

تجهیزات آزمایشگاه رنگ و رزین

تجهیزات آزمایشگاه پلیمر و پلاستیک

تجهیزات آزمایشگاه بسته بندی

شیشه الات آزمایشگاهی و مصرفی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی

تجهیزات آزمایشگاه نفت و گاز

تجهیزات آزمایشگاه کشاورزی

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

تجهیزات آزمایشگاه داروسازی

تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

آدرس شرکت دانشور شیمی :

تهران – اتوبان شهید ستاری – خیابان پیامبر مرکزی

خیابان مطهری – پلاک 5 – طبقه اول – واحد 1

ایمیل : info@d-chemi.com

وب سایت : www.d-chemi.com

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

امتیاز دادن به برگه