EN logo1 براقیت سنج
تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم و دستگاه های آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
EN logo1 براقیت سنج

laboratory instruments distributor

براقیت سنج (گلاس متر)

براقیت سنج یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که واحدهای براق سطوح رنگ شده ،  براق را معمولاً از زاویه بازتاب 20 درجه ، 60 درجه و 85 درجه اندازه گیری می کند. هنگام انتخاب زاویه مناسب برای اندازه گیری براقیت ، مهم است که محدوده براق سطح را در نظر بگیرید. براقیت سنج را می توان در سطوح صاف ، تصفیه شده یا تصفیه نشده مانند سنگ ، چوب ، لمینت ، کف و موارد دیگر استفاده کرد. بنابراین ، براقیت سنج یک ابزار اندازه گیری همه کاره است که در انواع کاربردهای عملی استفاده می شود.

براقیت سنج

انواع براقیت سنج

مشخصات براقیت سنج PCE-GM 60Plus

براقیت سنج PCE-GM 60Plus یک براق سنج قابل حمل 60 درجه است. این دستگاه اندازه گیری براق و رنگ ، واحدهای براق (GU) روی سطح یک ماده را اندازه گیری می کند. 

براقیت سنج قابل شارژ یا تستر براق از نور منعکس شده برای اندازه گیری براق بر اساس استانداردهای ISO 2813 ، GB/T 9754 ، ASTM D523 و ASTM D2457 استفاده می کند.

– اندازه گیری هندسه:  زاویه 60 درجه – محدوده اندازه گیری: 0 … 200 GU – صفحه نمایش لمسی TFT 3.5 اینچی – دقت اندازه گیری ± 1.5 GU – منبع نور: D65 – طول موج: 400-700 نانومتر

براقیت سنج PCE-GM 60Plusمشخصات براقیت سنج  PCE-GM 75

براقیت سنج دارای سطح اندازه گیری 4.5 میلی متر است. به لطف این سطح اندازه گیری کوچک ، براقیت سنج اندازه گیری را روی سطوح بسیار کوچک امکان پذیر می کند. براقیت سنج با حداکثر عدم دقت 1٪ ، یک ابزار اندازه گیری با دقت بالا برای اندازه گیری سریع و آسان بر روی سطوح است.

– محدوده اندازه گیری تا 1000 GU
– برای اندازه گیری روی سطوح کوچک
– اندازه گیری دقیق به لطف دقت بالا
– رابط میکرو USB برای اتصال به کامپیوتر
– حافظه داده برای ارزیابی های بعدی
– حافظه داده: 1245 مقدار اندازه گیری شده

متر براق PCE-GM 75

براقیت سنج PCE-GM 60Plus-ICA شامل گواهی کالیبراسیون ISO کالیبراسیون ISO

یزاقیت سنج PCE-GM 60Plus یک براق سنج قابل حمل 60 درجه است. این دستگاه اندازه گیری براق و رنگ ، واحدهای براق (GU) روی سطح یک ماده را اندازه گیری می کند. براق سنج قابل شارژ یا تستر براق از نور منعکس شده برای اندازه گیری براق بر اساس استانداردهای ISO 2813 ، GB/T 9754 ، ASTM D523 و ASTM D2457 استفاده می کند.

– اندازه گیری هندسه:  زاویه 60 درجه – محدوده اندازه گیری: 0 … 200 GU – دقت اندازه گیری ± 1.5 GU – صفحه نمایش لمسی 3.5 اینچی TFT – منبع نور: D65 – طول موج: 400-700 نانومتر – شامل  گواهی کالیبراسیون ISO

متر براق PCE-GM 60Plus-ICA شامل گواهی کالیبراسیون ISO کالیبراسیون ISO

براقیت سنج PCE-PGM 60

PCE-PGM 60 یک براقیت سنج دستی یا دستگاه تست براق است که برای ارزیابی درخشندگی روی سطوح مختلف مواد استفاده می شود. گلاس متر شامل یک صفحه نمایش 3.5 اینچی TFT لمسی ، حافظه داخلی و نرم افزار سازگار با رایانه برای تجزیه و تحلیل دقیق است.

– اندازه گیری هندسه: زاویه 60 درجه
– محدوده اندازه گیری: 0 … 300 GU
– استانداردها: ISO 2813 / GB / T 9754 / ASTM D 523 / ASTM D 2457
– شامل نرم افزارهای سازگار با رایانه برای تجزیه و تحلیل دقیق
– منبع نور: D65
طول موج: 400-700 نانومتر

متر براق PCE-PGM 60

براقیت سنج  PCE-RM 100

 
براق یا کدورت سنج PCE-RM 100 برای اندازه گیری خواص بازتاب سطوح مربوط به کدورت استفاده می شود. متر براق PCE-RM 100 در رنگ آمیزی شیشه ، کیفیت فیلم ، کدورت کاغذ ، سایه روشن و قدرت مخفی شدن رنگها ، جوهرها و پوششها استفاده می شود. 

– محدوده اندازه گیری: 0 … 100 (0 شفاف و 100 کاملاً مات است)
– زاویه اندازه گیری نوری: زاویه 45 درجه درجه
– دقت اندازه گیری: ± 1
– وضوح تصویر: 0.1
– عملکرد باتری
– رابط و نرم افزار

متر براق PCE-RM 100

براقیت سنج  PCE-IGM 60

براقیت سنج PCE-IGM 60 یک ابزار اندازه گیری نوری با هندسه اندازه گیری 60 درجه است. سطح توسط براق متر اندازه گیری شده و سپس نتیجه نشان داده می شود. هر سطحی ویژگی بازتاب نور را دارد.

– هندسه اندازه گیری: زاویه 60 درجه
– محدوده اندازه گیری: 0 … 300 GU
– استانداردها: ISO 2813 / GB / T 9754 / ASTM D 523 / ASTM D 2457
– منبع نور: D65
– طول موج: 400-700 نانومتر

متر براق PCE-IGM 60

کاربرد براقیت سنج

  1. صنعت خودرو 
  2. صنعت چاپ

چرا با براقیت سنج اندازه گیری می کنیم؟

یک بسته براق ارزش درک شده را به یک محصول می افزاید. در واقع نشان داده شده است که سطح براق بودن یک محصول به اندازه رنگ آن از نظر روانی بر مصرف کننده تأثیر می گذارد. با این حال ، بر روی بسته بندی مواد غذایی ، براق بیش از حداکثر جذابیت مشتری است. 

براق نقش مهمی در تضمین ایمنی مصرف کننده دارد. به عنوان مثال ، اگر سطح براق یک لاک ماوراء بنفش در طول تولید بسته بندی محصولات غذایی کاهش یابد ، ممکن است مشکلات پخت وجود داشته باشد.

 جوهرها ، رنگها و روکشهای ضعیف پخته شده می توانند بسته بندی را بمالند ، خرد کرده و پوسته پوسته شوند تا غذای داخل را آلوده کند. اما با نظارت بر سطح براقیت بسته بندی مواد غذایی در طول تولید ، با استفاده از دستگاه براق کننده ، مشکلاتی از این قبیل را می توان در اوایل تشخیص داد تا از هزینه دوباره رنگ آمیزی یا فراخوانی جلوگیری شود.

علاوه بر بسته بندی ، می توان از براقیت سنج برای مواد ساخته شده ، اجزا و خود محصولات استفاده کرد. براقیت سنج یا تستر براق روشی سریع و آسان برای ارزیابی ویژگی های سطحی محصولات خود در اختیار متخصصان تولید و کنترل کیفیت قرار می دهد.

براقیت سنج یا گلاس متر مخصوصاً برای تولیدکنندگانی که محصولاتی با اندازه بزرگ تولید می کنند مفید است. هنگام تولید اندازه های بزرگ ، استفاده از براقیت سنج برای اطمینان از یکسان بودن رنگ ها و براق در هر محصول ضروری است. این یک انتظار معمول از مشتریان است. عوامل متعددی می توانند بر میزان براق بودن سطح تأثیر بگذارند ، از جمله میزان و نوع پوشش ، صافی پرداخت و کیفیت بستر.

با استفاده از براقیت سنج و استفاده از شیوه های کنترل کیفیت خوب ، تنوع براق را می توان سریع ، آسان و دقیق با استفاده از براقیت سنج حرفه ای از PCE Instruments (PCE) ارزیابی کرد. هزاران متخصص در زمینه تولید و کنترل کیفیت برای ارزیابی استانداردها و ایمنی محصولات خود ازگلاس متر های دیجیتال PCE استفاده می کنند. هر براقیت سنج ارائه شده توسط PCE جمع و جور ، کاربر پسند و طراحی شده برای اندازه گیری براق در محل است.

این امر باعث می شود تسترهای براق PCE برای بررسی سطح براق در سطح تولید یا حتی در مزرعه مفید باشند.

نحوه اندازه گیری براقیت با براقیت سنج

برای انتخاب براقیت سنج مناسب برای کاربرد خود ، باید ارزیابی کنید که آیا سطحی که می خواهید آزمایش کنید براق بالا ، براق متوسط ​​(نیمه) یا براق کم است. شما همچنین می خواهید نوع مواد مورد آزمایش با براقیت سنج را در نظر بگیرید. پس از تعیین این ویژگی ها ، می توانید از دستورالعمل های زیر برای تعیین زاویه مورد نیاز برای بدست آوردن دقیق ترین اندازه گیری استفاده کنید:

20 درجه = پوشش های براق بالا ، پلاستیک ها ، فلزات براق و مواد مشابه
60 درجه = پوشش های براق متوسط ​​(نیمه) ، پلاستیک ها ، فلزات براق و مواد مشابه
85 درجه = پوشش های کم براق ، پلاستیک ها ، فلزهای براق و مواد مشابه

براق با هدایت یک پرتو نور با شدت ثابت ، با زاویه ثابت ، به سطح آزمایش و سپس نظارت بر میزان بازتاب نور از همان زاویه اندازه گیری می شود. این انعکاس دیدی با استفاده از براق سنج اندازه گیری می شود.

 

براقیت بالا

سطوح با سطح درخشان یا بسیار صیقلی تصاویر را به وضوح منعکس می کنند. این انعکاس متمایز ناشی از انعکاس نور حادثه ای بر روی سطح در جهت دیدنی است.سطوح مختلف به زوایای بازتاب متفاوت نیاز دارند.

براقیت بالا

براق نیمه و مت

سطوح نیمه و مات تصاویر را با وضوح کمتر و با شدت کمتر منعکس می کنند.

در سطوح نیمه یا مات نور نه تنها در جهت چشمک بازتاب می کند بلکه پراکنده است و باعث می شود تصویر منعکس شده پراکنده به نظر برسد.

براق نیمه و مت

انتخاب زاویه مناسب برای اندازه گیری براقیت

اندازه گیری براقیت بر اساس میزان نور منعکس شده بر روی سطح نسبت به استاندارد مرجع شیشه صیقلی است که در واحدهای براق (GU) اندازه گیری می شود. میزان بازتاب نور بر روی سطح بستگی به زاویه برخورد و خواص سطح دارد.

براق به دو دسته مات ، نیمه براق یا بلند طبقه بندی می شود. به منظور تعیین مناسب ترین زاویه اندازه گیری ، با یک براق کننده در زاویه 60 درجه شروع کنید.

انتخاب زاویه مناسب برای اندازه گیری براق

 

اگر نتیجه بین 10 – 70GU باشد ، پوشش “نیمه براق” نامیده می شود و باید با استفاده از زاویه 60 درجه براق اندازه گیری شود. اگر نتیجه کمتر از 10GU باشد ، محصول “براق کم” است و باید با استفاده از زاویه 85 درجه براق اندازه گیری شود و اگر بیشتر از 70GU باشد ، محصول به عنوان “براق بالا” شناخته می شود و باید با استفاده از زاویه 20 درجه براق کننده.

هر سه زاویه هنگام اندازه گیری براقیت بر روی فلزات آنودایز شده باید ثبت شوند (20 ، 60 و 85 درجه) تا از درک کامل بازتاب دیدی بین پوشش و بستر فلزی اطمینان حاصل شود.

محدوده براقمقدار 60 درجهاندازه گیری با
براقیت بالا> 70GU20 درجه
نیمه براق10 – 70GU60 درجه
کم/ مت<10GU85 درجه
 
محدوده براق

Ref بازتاب

در حالی که مقیاس واحد براق (GU) خطی است ، هر زاویه بروز دامنه اندازه گیری متفاوتی دارد. 0 – 2000GU (20 درجه) ، 0 – 1000GU (60 درجه) ، 0 – 160GU (85 درجه).

Ref بازتاب مقدار انرژی نوری منتقل شده و دریافت شده توسط یک براقیت سنج را مقایسه می کند و مقدار را به عنوان درصدی از زاویه محدوده اندازه گیری کامل حادثه بیان می کند و مقدار آن به عنوان یک درصد نسبت به زاویه ورود انتخاب شده نمایش داده می شود

 

به عنوان محدوده اندازه گیری برای براقیت سنج 20 درجه 0-2000GU است. مقدار 1000GU در 20 درجه 50٪ 20 و مقدار 500GU 25٪ 20 بیان می شود. مقدار 500GU در 60 درجه ، اما به عنوان 50٪ 60 بیان می شود زیرا محدوده اندازه گیری برای 60 درجه 0 – 1000GU است.

هرچه سطح براق تر باشد ، مقدار آن به 100٪ نزدیکتر می شود.

مواد با ضریب شکست بالا ، مانند پلاستیک های شفاف یا لاک ها ، می توانند مقادیر اندازه گیری بالای 100GU داشته باشند. فلزات بسیار منعکس کننده می توانند تا 2000 GU ارزش براق داشته باشند. 

علاوه بر این ، مقدار اندازه گیری را می توان برای مواد شفاف به دلیل بازتاب های متعدد در قسمت عمده مواد افزایش داد. در همه این موارد ، معمول است که نتایج اندازه گیری را در٪ بازتاب بیان کنیم.

Ref بازتاب Ref بازتاب

 

مه

Haze باعث افت کنتراست منعکس شده و باعث ایجاد “هاله” در اطراف منابع نور منعکس شده می شود و کیفیت بینایی را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.

مطابق با ASTM D4039 Haze ، در Elcometer 480 Gloss Meter ، به عنوان تفاوت عددی بین بازتاب دیدگی در 60 درجه و 20 درجه تعریف شده است. این در واحدهای Haze (HU) بیان می شود.

مه در براقیت سنج

براقیت سنج از روش اندازه گیری برای تعیین شدت نور منعکس شده توسط سطح مورد آزمایش استفاده می کند. مقادیر اندازه گیری با استفاده از این روش با یک تستر براق تحت زاویه ثابت وقوع به عنوان مقادیر مرجع که نسبت به براق بودن سطح هستند عمل می کند.

 سر اندازه گیری براقیت سنج که با زاویه ورود (20 درجه ، 60 درجه ، 85 درجه) سازگار است بر روی سطح مواد قرار می گیرد و مقدار براقیت آن را در مقیاس براقیت سنج می توان خواند. سر اندازه گیری براق متر باید کالیبره شده و مقدار کافی اطلاعات از نظر آماری تعیین شود. زاویه اندازه گیری با براق بودن نمونه از قبل تعیین می شود که با براق متر اندازه گیری شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجهیزات آزمایشگاه تحقیقاتی

تجهیزات آزمایشگاه رنگ و رزین

تجهیزات آزمایشگاه پلیمر و پلاستیک

تجهیزات آزمایشگاه بسته بندی

شیشه الات آزمایشگاهی و مصرفی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی

تجهیزات آزمایشگاه نفت و گاز

تجهیزات آزمایشگاه کشاورزی

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

تجهیزات آزمایشگاه داروسازی

تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

آدرس شرکت دانشور شیمی :

تهران – اتوبان شهید ستاری – خیابان پیامبر مرکزی

خیابان مطهری – پلاک 5 – طبقه اول – واحد 1

ایمیل : info@d-chemi.com

وب سایت : www.d-chemi.com

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

امتیاز دادن به برگه