تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
لوگو دانشور شیمی

laboratory instruments distributor

آون آزمایشگاهی چیست؟

آون آزمایشگاهی چیست؟

آون آزمایشگاهی تجهیزات استانداردی هستند که در بیشتر آزمایشگاه های بالینی ، پزشکی قانونی ، الکترونیک ، فرآوری مواد و تحقیقات یافت می شوند. آنها کنترل دمایی یکنواخت و دقیق را برای عملکردهایی مانند گرم کردن ، پخت ، تبخیر ، استریل و سایر عملکردهای آزمایشگاهی صنعتی فراهم می کنند.

دمای آون آزمایشگاهی به طور معمول از محیط تا بالاتر از 300 درجه سانتی گراد متغیر است. آنها در گرانش (طبیعی) ، مکانیکی (اجباری) همرفت و پمپ خلا vac برای گرم کردن و خشک کردن برنامه های معمول وجود دارد. برای آزمایشگاههایی که دارای یکنواختی دما ، پایداری و دقت مورد نیاز هستند ، اجاق های با پروتکل پیشرفته برای پاسخگویی به چنین الزاماتی در دسترس هستند

این مقاله کاربردها و عملکردهای خاصی را که به آون با درجه حرارت بالا ، نحوه کار آون آزمایشگاهی با تهویه  را ارائه می دهد ، پوشش می دهد.

صنایع مورد استفاده آون آزمایشگاهی چیست؟

آون های آزمایشگاهی در طیف گسترده ای از کاربردها در صنایعی مانند بیوتکنولوژی ، داروسازی و تولید مواد استفاده می شود. این صنایع اغلب به فرآیند پخت ، پخت ، پخت و پز و خشک کردن مواد شیمیایی و ترکیبات مختلف نیاز دارند. بسیاری از این برنامه های کاربردی در نتیجه نهایی منحصر به فرد هستند و بنابراین به انواع مختلفی از اجاق های آزمایشگاهی نیاز دارند.

استفاده استاندارد برای آون آزمایشگاهی شامل بسیاری از مراحل آزمایش و عیب یابی از جمله این موارد است:

  • گرم کردن و خشک کردن ظروف شیشه ای یا تجهیزات آزمایشگاه اتوکلاو برای اهداف عقیم سازی
  • آزمایش مواد برای تعیین مقاومت در برابر کشش ، تغییر شکل و انعطاف پذیری محصولات تولیدی ، مقاومت لحیم کاری در صفحه مدارها و موارد دیگر.
  • تست الکترونیکی
  • آزمون سوختن برای تشخیص خرابی های اولیه در مدارهای مجتمع تولید شده
  • تست مقاومت لحیم کاری در صفحه های مدار

استفاده تخصصی از آون های آزمایشگاهی در آزمایشگاه های بیولوژیکی ، پزشکی قانونی و محیط زیست انجام می شود. علوم طبیعی با استفاده از کوره های آزمایشگاهی سرعت تحقیق را به روش های زیر پیش می برند:

  • آزمایشگاه های پزشکی قانونی از آون های خلاuum پیکربندی شده به عنوان اتاق های توسعه اثر انگشت استفاده می کنند
  • آزمایشگاه های بیولوژیکی از آون های همرفت جاذبه برای حذف آلاینده های میکروبیولوژیکی در آزمایشگاه ها و آون های خلاuum برای چسباندن لایه های سطح فیلترها و سایر رسانه ها استفاده می کنند.
  • آزمایشگاه های محیط زیست اغلب نمونه ها را در آون های آزمایشگاهی خشک می کنند ، برای تعیین رطوبت نمونه ، نمونه ها را قبل و بعد از خشک کردن وزن می کنند

4 کاربرد آون آزمایشگاهی چیست؟

بسته به فرآیند مورد نیاز برنامه ، می توان از آون های آزمایشگاهی برای عملکردهای زیر استفاده کرد.

آنیل شدن

روند بازپخت شامل گرم شدن و سپس خنک کردن آهسته موادی مانند شیشه یا فولاد ، به منظور کاهش تنش های داخلی و افزایش شکل پذیری است. در این فرآیند ، اغلب در کاربردهای متالورژی ، ساخت دستگاه های پزشکی و صنایع علوم مواد ، از اجاق با درجه حرارت بالا استفاده می شود. مواد آنیل را می توان به راحتی برش و شکل داد تا در تولید مواردی مانند سرنگ و کاتتر استفاده شود.

پخت

پخت شامل سخت شدن ترکیب شیمیایی ماده از طریق ترکیب خشک کردن و پخت است. این فرآیند اغلب برای ساخت اپوکسی ، چسب ، پلاستیک و لاستیک در تحقیقات پلیمر ، فناوری نانو و صنایع نیمه هادی مورد استفاده قرار می گیرد.

خشك كردن

خشک کردن برداشتن رطوبت از یک نمونه است که برای بسیاری از آزمایشگاه های زیست محیطی ، بیولوژیکی و بالینی لازم است. از آون های اجباری هوا و خلا برای خشک کردن نمونه هایی استفاده می شود که به راحتی خرد می شوند ، زیرا این رطوبت را از بین می برد و نقطه جوش آب را کاهش می دهد که باعث می شود نمونه در دمای پایین خشک شود.

کوره های همرفت جاذبه اغلب برای خشک کردن ذرات ریز استفاده می شوند زیرا ممکن است با جریان هوای زیاد پراکنده شوند و برای محافظت از آنها به جریان هوای طبیعی تری احتیاج دارند.

عقیم سازی

عقیم سازی شامل از بین بردن باکتری ها یا میکروارگانیسم ها است و معمولاً برای عقیم سازی تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می شود. از کوره های آزمایشگاهی می توان برای استریل تجهیزات آزمایشگاهی و ظروف شیشه ای استفاده کرد. دمای مناسب باید حداقل 160 درجه سانتیگراد باشد ، با محتویات 45 تا 60 دقیقه در این گرما کنترل می شود.

سپس یک دوره خنک سازی آهسته لازم است ، زیرا خارج کردن مستقیم وسایل از آون می تواند باعث ترک خوردن آنها شود ، در حالی که خنک شدن تدریجی از ورود هوای مضر احتمالی به کوره جلوگیری می کند. سپس موارد باید با استفاده از دمای 60 درجه سانتیگراد خشک شوند.

کار آون آزمایشگاهی چیست؟

در یک  آون همرفت هوای اجباری ، که به آن اجاق همرفت مکانیکی نیز گفته می شود ، یک فن یکپارچه هوای داخل محفظه را به طور فعال حرکت می دهد ، که منجر به توزیع یکنواخت دما در محفظه می شود و گرم شدن سریع و زمان بازیابی را فراهم می کند.

از مزایای این نوع آون ها می توان به این واقعیت اشاره کرد که منجر به نتایج قابل تولید مجدد می شود و در هنگام باز شدن درب فرایند خشک شدن بسیار سریعتر وجود دارد ، به این معنی که دما با سرعت بیشتری به دمای تنظیم شده باز می گردد.  

از آون های وکیوم که به اجاق های خشک کن نیز معروف هستند برای از بین بردن رطوبت اجسام بدون پخت آنها استفاده می شود. گرما از دیواره های جانبی تولید می شود و به یک پمپ خلا external خارجی برای ایجاد یک محیط کم فشار نیاز دارد که اکسیداسیون هنگام خشک شدن را به حداقل می رساند.

در کوره های همرفت جاذبه ، هوای گرم وقتی منبسط می شود به طور طبیعی بالا می رود و کمتر از هوای اطراف متراکم می شود. این اجاق ها جایگزینی ارزان قیمت برای اجاق های همرفت اجباری ارائه می دهند.

تفاوت انکوباتور با آون آزمایشگاهی چیست؟

در ابتدا ممکن است تفاوت بین انکوباتور و آون آشکار نباشد. این دو ابزار هر دو گرما تولید می کنند و به طور معمول درون یک جعبه مانند جعبه تنظیم می شوند.

با این حال ، تفاوت در این است که یک کوره دما را به طور معمول از 93.3 تا 316 درجه سانتیگراد تولید می کند ، در حالی که یک دستگاه جوجه کشی به طور معمول از 15.6 تا 48.9 درجه سانتیگراد است.

انواع آون آزمایشگاهی چیست ؟

در شرکت دانشور شیمی طیف وسیعی از آون های با درجه حرارت بالا طوری طراحی شده اند که تمام برنامه های کاربردی تا دمای 250 درجه سانتیگراد را برآورده می کنند. برای انطباق با نیازهای خاص ، دانشور شیمی طیف گسترده ای از اجاق های صنعتی از 60 لیتر تا 714 لیتر را ارائه می دهد.

مجموعه ما از اون های صنعتی  برای پاسخگویی به برنامه هایی که به سرعت ، دقت و همگنی نیاز دارند ، تولید شده است. مخصوصاً برای خشک کردن ، عقیم سازی و آزمایشات حرارتی مناسب است. علاوه بر این ، توربین با کارایی بالا باعث صرفه جویی در وقت با ارزش می شود. آون های آزمایشگاهی ما تهویه شده و برای آزمایش دقیق حرارتی دمای محیط + 10 درجه سانتی گراد تا + 250 درجه سانتیگراد طراحی شده اند.

وسیعی متخصص هوا از کوره ، طراحی شده بر اساس مدل عملکرد هوا، شامل مجموعه ای از توابع اجازه می دهد بهینه سازی و کنترل دائمی محوطه. یک کنترل کننده قابل برنامه ریزی و یک گذرگاه دیواری استاندارد نیز موجود است. محدوده عملکرد هوا تا 714 لیتر حجم زیادی دارد تا با تمام نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرهای آزمایشگاهی دانشور شیمی با ما تماس بگیرید

اگر می خواهید در مورد طیف آون های آزمایشگاهی دانشور شیمی اطلاعات بیشتری کسب کنید یا در مورد قیمت گذاری سوال کنید ، لطفاً امروز با تماس با یکی از اعضای تیم ما دریغ نکنید .

منبع : https://www.froilabo.com/en/blog/what-is-a-ventilated-laboratory-oven

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

طراحی و سئو

مهندس اسدپور

Post Views: 8
×