تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
لوگو دانشور شیمی

دستگاه روتاری چیست؟

دستگاه روتاری (روتوواپ) یکی از تجهیزات آزمایشگاهی می باشد که  برای حذف حلال ها به طور موثر از طریق فرآیند تبخیر استفاده می شوند. فرآیند تبخیر چرخشی به دلیل عملکرد بهینه استخراج و تقطیر، یکی از پرکاربردترین روش‌های تبخیر حلال است.

دستگاه روتاری علاوه بر تقطیر مداوم حلال های فرار، برای تغلیظ، کریستالیزاسیون، خشک کردن، جداسازی و بازیافت حلال نیز استفاده می شوند و در زمینه ها و کاربردهای مختلفی از جمله صنایع دارویی، شیمیایی و بیوتکنولوژی مورد استفاده قرار می گیرند.

روتاری

امکانات دستگاه روتاری

 • ظروف شیشه ای مخصوص برای استفاده بدون چربی
 • مدل مورب و عمودی
 • نمایشگر دیجیتال
 • برای فلاسک های 50 تا 3000 میلی لیتر
 • محدوده سرعت 20 تا 280 دور در دقیقه
 • کنترل آسان ارتفاع توسط موتور دقیق با دکمه های بالا/پایین
 • مهر و موم وکیوم نیتریل PTFE و NBR دو اتصال
 • ضد سایش، ضد پیری، ضد شیمیایی
 • زاویه انحراف قابل تنظیم است
 • حمام آب شامل از فولاد ضد زنگ ساخته شده است

مکانیسم ایمنی دستگاه روتاری

 • بخاری عایق
 • بدن حمام دو کت
 • تشخیص سطح آب پایین و عملکرد توقف خودکار

کنترل کننده : کنترلر دیجیتال داخلی با نمایشگر LCD

دستگاه روتاری چگونه کار می کند؟

 بر این اصل کار می کنند که حلال ها دارای محدوده ای از نقاط جوش هستند که تحت فشار کاهش یافته کاهش می یابد. فلاسک تبخیر با سرعت مشخصی می چرخد ​​و مواد را مجبور می کند تا سطح بزرگی از لایه نازک را روی دیواره داخلی فلاسک تشکیل دهند. فلاسک به طور یکنواخت گرم می شود و مواد با نقطه جوش پایین تر به سرعت تبخیر می شوند. بازیافت جریان حلال پس از خنک شدن توسط کندانسور شیشه ای در فلاسک گیرنده انجام می شود.

دستگاه روتاری

مزایای کلیدی استفاده از دستگاه روتاری

کاربران می توانند حذف حلال را سریعتر و کارآمدتر از تبخیر تحت فشار اتمسفر انجام دهند، بنابراین باعث صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری در آزمایشگاه می شود. تا حدی، این تبخیر سریع به دلیل تشکیل فیلم در سطح داخلی فلاسک است که تبخیر را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. بنابراین حذف حلال نسبتاً سریع است (بسته به حجم و حلال). استفاده از اواپراتورهای چرخشی ساده است و معمولاً در آزمایشگاه ها یافت می شوند.

چه عواملی در انتخاب یک دستگاه روتاری مهم هستند؟

یکی از مهم ترین ملاحظات برای انتخاب اواپراتور دوار، نوع حلال است. درک خواص حلال مفید است زیرا کاربر را در مورد خلاء کل مورد نیاز آگاه می کند.

نقطه جوش حلال در خلاء به طور قابل توجهی کاهش می یابد، به عنوان مثال:

حلالنقطه جوش در 1000 بارنقطه جوش در 53 mbar
استونیتریل81 درجه سانتی گراد7.7 درجه سانتی گراد
اتانول78.4 درجه سانتی گراد19 درجه سانتی گراد

نظارت بر نقاط جوش پایین ضروری است تا دمای حمام از این دماها تجاوز نکند.

در نظر گرفتن ظرفیت گرمایش و سرمایش حیاتی است. اختلاف دما بین محلول حلال و کندانسور باید کافی باشد. به طور معمول، کندانسور با استفاده از یخ خشک یا آب لوله کشی گردشی خنک می شود، اما چیلرهای چرخشی می توانند استفاده شوند و مفید هستند زیرا استفاده از آنها کار فشرده کمتری دارد. سیرکولاتورها سبزتر هستند، در مصرف آب صرفه جویی می کنند و در طی یک دوره زمانی مقرون به صرفه تر هستند. آنها همچنین از سیل احتمالی آزمایشگاهی جلوگیری می کنند.

اتوماسیون خیاطی و لوازم جانبی می تواند جریان کار را هنگام استفاده از اواپراتورهای چرخشی تضمین کند. برخی از ویژگی های خودکار مانند بالابرهای موتوری و تشخیص خودکار نقطه جوش می توانند زمان عملیاتی را به حداقل برسانند.

منبع : https://www.asynt.com/blog/what-is-a-rotary-evaporator/

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

× فروش و پشتیبانی