تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
لوگو دانشور شیمی

laboratory instruments distributor

دستگاه اندازه گیری پروتئین >> کلدال هضم و تقطیر

دستگاه کجلدال

دستگاه کلدال هضم و تقطیر جهت اندازه گیری نیتروژن - کجلدال

دستگاه کجلدال

دستگاه کجلدال یا کلدال همان دستگاه هضم و تقطیر برای اندازه گیری نیتروژن و پروتئین در آب و  مواد غذایی و مواد نفتی به روش کلدال بوده که روش استاندارد و رفرانس می باشد . کلدال هضم و تقطیر در مدلهای کلدال تمام اتوماتیک و کلدال نیمه اتوماتیک و کلدال دستی موجود می باشد. در برخی مدلها دستگاه کلدال شامل تیتراتور اتوماتیک می باشد.

انواع دستگاه کجلدال و اندازه گیری 

هضم ، تقطیر ، تیتراسیون

هضم ماده غذایی : در این مرحله ، ابتدا 0.7 تا 3.5 گرم غذا وزن کنید و آن را داخل بالن بریزید. سپس 7 گرم سولفات سدیم و 1 گرم سولفات مس به عنوان کاتالیزور توزین شده و به نمونه داخل بالون اضافه می شوند.

با افزودن 20 میلی لیتر اسید سولفوریک غلیظ مجموعه را کامل کنید. سپس پوشش بالن را با یک حباب گاز و یک قیف مخصوص بپوشانید که مقدار مشخصی 50٪ سود دارد. کیت اکنون آماده گرم شدن است. کیت را روی بخاری قرار دهید و آن را گرم کنید تا نمونه کاملا هضم شود و محتویات بالن سبز روشن شود. دیدن این حالت به معنی پایان هضم است.

محتوای بالن را در گوشه قرار دهید تا خنک شود. در این زمان ، حدود 300 سی سی آب مقطر به محلول هضم بالن اضافه کنید. در این حالت ، رنگ محلول حاصل تقریباً سبز کم رنگ است.

در این مرحله دستگاه کجلدال را برای مرحله تقطیر آماده کرده  وقطعات را به هم متصل کرده  و اتصالات آن را خوب محکم کنید. حداقل ۷۵ سی سی سود ۵% را از طریق قیف بالای سه راهی به محتویات داخل بالن به آرامی اضافه نمایید. رنگ محلول بعد از اضافه شدن سود از آبی تا سیاه متغیر می شود. در طرف دیگر دستگاه  داخل ارلن ۳۰۰ میلی لیتری  ۵۰  سی سی اسید بوریک ۲% تهیه کرده و چند قطره متیل رد بعنوان نشانگر به آن اضافه نموده  و زیر قطره چکان قرار دهید بطوری که نوک قطره چکان حتماً داخل محلول قرار گیرد.

شیر آب مبرد را باز نموده و شعله هیتر را روشن کنید و  منتظر بمانید تا محلول بجوشد در این مرحله رنگ محلول کاملاً سیاه می شود.توجه داشته باشید که شعله را طوری تنظیم کنید که محلول به آرامی بچوشد در غیر این صورت اگر سرعت جوشیده محلول بیشتر باشد سرعت تولید گاز آمونیاک از سرعت میعان شدن آن بیشتر می شود در نتیجه فشار گاز در دستگاه بالا می رود و این باعث انفجار در دستگاه می شود.

تقطیر را تا زمانی که حجم محلول داخل ارلن به حدود ۳۰۰  میلی لیتر برسد ادامه دهید . بعد از آن بطور یقین تمام آمونیاک موجود در نمونه استخراج شده و بصورت مایع وارد اسید بوریک موجود در ارلن می شود و با آن ترکیب شده و بورات آمونیوم بوجود می آورد.

 تیتراسیون

در این مرحله بورات آمونیوم موجود در ارلن را با اسید هیدروکلریک ۱/۰ نرمال باید تیتر کنید . بدین صورت که بالن را روی هات پلیت قرار داده و یک عدد مگنت داخل آن بیاندازید سپس محلول را که برنگ زرد می باشد در حال هم زدن تا بوجود آمدن رنگ ارغوانی با اسید یاد شده تیتر کنید . حجم اسید مصرف شده  را یادداشت نموده و در فرمول زیر قرار دهید.

کاربرد دستگاه کجلدال

با توجه به عواملی مانند جامعیت ، دقت و قابلیت تولید مجدد ، روش Kajdal توسط دستگاه کجدال به روشی شناخته شده در سطح بین المللی برای برآورد محتوای پروتئین در غذاها و یک روش استاندارد تبدیل شده است که طبق آن همه روش های دیگر اندازه گیری می شود.

از دستگاه کجلدال برای صاف کردن خاک ، زهکشی ، کودها و سایر مواد نیز استفاده می شود. اگرچه دستگاه کجدال محتوای پروتئین واقعی را اندازه گیری نمی کند ، اما نیتروژن غیر پروتئینی و همچنین نیتروژن موجود در پروتئین ها را اندازه گیری می کند. همچنین عوامل اصلاح کننده مختلفی برای پروتئین های مختلف برای بررسی توالی ها و اسیدهای آمینه مختلف وجود دارد. در مقایسه با روش Dumas برای اندازه گیری میزان پروتئین خام ، معایب اصلی عبارتند از: نیاز به اسید سولفوریک غلیظ در دمای بالا و زمان آزمایش نسبتاً زیاد (یک ساعت یا بیشتر).

شرکت دانشور شیمی واردکننده تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و تحقیقاتی و مواد شیمیایی می باشد . شرکت دانشور شیمی وارد کننده هضم و تقطیر اتوماتیک و هضم و تقطیر دستی می باشد. همچنین شرکت دانشور شیمی قابلیت تامین قطعات یدکی تجهیزات ازمایشگاهی و دستگاههای آزمایشگاهی خریداری شده توسط مراکز که دچار مشکل گردیده اند را دارا می باشد.

محصولات مرتبط به آزمایشگاه شیر و لبنیات >>

دستگاه سوماتیک سل کانتر

دستگاه سوماتیک سل کانتر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوماتیک سل کانتر جهت شمارش سلولهای سوماتیک شیر

دستگاه کجلدال

سیستم کلدال هضم و تقطیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

سیستم کلدال هضم و تقطیر جهت اندازه گیری پروتیین

سوکسله

دستگاه سوکسله

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوکسله جهت اندازه گیری چربی

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه فیبر خام اتوماتیک

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه فیبر خام جهت اندازه گیری فیبر و ADF وNDF

دستگاه میلکواسکن شیر

دستگاه میلکواسکن شیر

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه اتوآنالایزر شیر جهت کشف تقلبات شیر به روش FTIR

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه سانتریفیوژ شیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سانتریفیوژ شیر جهت جداسازی چربی از شیر  

دستگاه کرایوسکوپ

دستگاه کرایسکوپ

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه کرایسکوپ جهت اندازه گیری آب افزوده شده به شیر  

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

بوتیرومتر های شیر جهت شیر و پنیر و خامه و کره

دستگاه انکوباتور

دستگاه انکوباتور

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه انکوباتور جهت کشت سلولی و میکروبی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود شیمیایی جهت خروج بخارات شیمیایی از آزمایشگاه

هود میکروبی لامینار

هود میکروبی لامینار

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود میکروبی جهت تصفیه و خارج نمودن عوامل ارگانیک

آون - فور - خشک کن

دستگاه آون - فور

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه آون یا فور جهت خشک کردن لوازم ازمایشگاهی

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

طراحی و سئو مهندس اسدپور

×