EN logo1 فور آزمایشگاهی
تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم و دستگاه های آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
EN logo1 فور آزمایشگاهی

laboratory instruments distributor

فور آزمایشگاهی -دستگاه فور >> فور Oven

دستگاه آون یا همان فور Oven - خشک کن آزمایشگاهی - آون آزمایشگاهی - اون

فور آزمایشگاهی چیست؟

فورآزمایشگاهی یک دستگاه پرکاربرد برای عقیم سازی است. بیشتر در بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها و دندانپزشکی برای استریل ابزار آلوده استفاده می شود. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور فور خلاء ، استفاده از آنها روز به روز بیشتر می شود و از آن ها در صنایع مختلف استفاده می شود.
برای خشک کردن و ضد عفونی ظروف شیشه ای و فلزی ، آزمایش دما ، و آزمایشهای حساس به دما ، از خشک کن یا خشک کننده آزمایشگاهی استفاده می شود. خشک شدن در آزمایشگاه ها بسیار مهم است زیرا خشک شدن خیلی سریع ، خیلی کند یا ناهموار می تواند کل فرایند را به هم بزند. فرها همچنین به عنوان “آون آزمایشگاهی” یا “فور ” نیز شناخته می شوند.  دمایی بین دمای محیط تا حدود ۳۰۰ درجه سانتیگراد را دارند. مواردی که دمای بالای 300 درجه دارند به طور معمول در زمینه های تخصصی تر مثل فیزیک و تحلیل مواد کاربرد دارد.

فور آزمایشگاهی

مشخصات فور آزمایشگاهی

دارای بدنه فولادی، فن،زمان سنج،حرارت سنج، تنظیم کننده درجه حرارت ، ترموستات و سیستم ارت است. مدت زمان استریل در فور آزمایشگاهی عبارتند از  160 درجه سانتی گراد در مدت  2 ساعت، در 171 درجه سانتی گراد در مدت 1 ساعت، در 180 درجه سانتی گراد در مدت 30 دقیقه و در 191 درجه سانتی گراد در مدت 6 تا 10 دقیقه

فور آزمایشگاهی قیمت

اجزای تشکیل دهنده فور آزمایشگاهی

محفظه داخلی: این محفظه جایی است که تجهیزات مورد استفاده برای عقیم سازی قرار دارد ، معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته شده و در برابر درجه حرارت بالا مقاوم است. این اتاق همچنین محل سنسور دما و ترموکوپل است.

عناصر گرمایش: این اجزا برای تأمین گرمای مورد نیاز کوره طراحی شده اند و معمولاً با دیواره بیرونی کوره در تماس هستند و در صورت نیاز درجه حرارت داخل کوره را بالا می برند. در داخل آن ، یک یا دو مورد بسته به نوع و مدل دستگاه و همچنین قدرت الکتریکی قرار می گیرد. این عناصر معمولاً از نوع فنری هستند و در داخل یک پوشش سرامیکی مقاوم در برابر حرارت قرار می گیرند تا از انتقال جریان الکتریکی جلوگیری کرده و آن را در اتاق مجاور انجام دهند.

عایق های حرارتی: این عایق ها به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی و سرمایش سریع محفظه داخلی و همچنین جلوگیری از گرم شدن بیش از حد اتاق خارجی و مدارهای الکتریکی و همچنین محیط خارجی که معمولاً از فایبر گلاس ساخته می شود ، نصب می شوند.

سیستم کنترل و نظارت بر دمای داخل کابین: بسته به نوع لحظه ای مورد استفاده ، این دو سیستم را می توان به طور جداگانه یا در یک سیستم یکپارچه ارائه داد. سیستم نظارت بر دمای اتاق ممکن است یک دماسنج قابل حمل ، دماسنج جیوه یا یک صفحه الکتریکی با سنسور حرارتی و صفحه نمایش دیجیتال باشد. بسته به نوع دستگاه ، سیستم کنترل دما می تواند به صورت ترموکوپل فلزی یا جیوه یا سیستم های ریزپردازنده با حسگرهای حساس باشد. در این حالت ، سیستم نمایش دما و سیستم کنترل را می توان ترکیب کرد.

سیستم های حفاظتی: بسته به دستگاه ، سیستم های حفاظتی الکتریکی و حرارتی برای محافظت از کاربران ، دستگاه و محتویات آن ارائه می شود. این سیستم ها شامل فیوزهای قطع برق اضطراری ، سیستم قطع برق در دمای بسیار بالا (سیستم کنترل دما کار نمی کند) و سیستم Ein می باشد.

اجزا آون آزمایشگاهی

انواع فور آزمایشگاهی

 1. فور وکیوم :برای ضد عفونی قطعات فلزی تا 1100 درجه سانتی گراد

 2.  فور فرآیند پاک : برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی تا دمای 260 درجه سانتی گراد

 3. 3-فور درون سوز : برای ضد عفونی قطعات کوچک مانند کانداکتورها و میکرو پروسسورها در دمای 260 درجه 

 4. فور ریچ این : برای ضد عفونی همه موارد استفاده می شود بدلیل دمای گرما یکسان

نحوه استفاده از آون آزمایشگاهی

برای ضدعفونی سریع اقلام ، ابتدا وسایل را بشویید و خشک کنید. سپس اقلام را طبقه بندی کنید. مطابق اصول زیر دستگاه را به منبع تغذیه متصل کرده و منتظر بمانید تا بلافاصله پس از روشن شدن داغ شود.

تجهیزات را داخل دستگاه قرار دهید و آن را استریل کنید. پس از اتمام زمان سنج ، اجازه دهید بلافاصله خنک شود. تجهیزات استریل را از دستگاه خارج کرده و در مکان مناسب نگهداری کنید.

اطمینان حاصل کنید که وسایلی که بلافاصله در دستگاه ضدعفونی کننده قرار می گیرند قابل اشتعال نیستند. به عنوان مثال ، بهتر است از اتوکلاو برای پارچه های استریل استفاده کنید و…. اگر ضدعفونی کننده وجود ندارد ، مراقب باشید که مواد قابل اشتعال را فوراً استریل نکنید.

دمای آن نباید بیش از 120 درجه سانتیگراد باشد.
برای اتصال دستگاه به منبع تغذیه باید از پریز اتصال استفاده شود. علاوه بر این ، هنگام کار با دستگاه ، حتماً درب آن را ببندید و قسمت داخلی دستگاه را خشک کنید.

اگر قسمت داخلی دستگاه مرطوب است ، ابتدا آن را با یک پارچه نخی تمیز خشک کنید و سپس از دستگاه استفاده کنید.

هنگام خرید دستگاه ، مطمئن شوید که دستگاه دارای استانداردهای مورد نیاز است. از آنجا که دستگاه حساس است و سازنده استانداردهای لازم را رعایت نمی کند ، ممکن است خطرات زیادی وجود داشته باشد.

هرگز دستگاه را قبل از سرد شدن باز نکنید. زیرا ظروف شیشه ای به دلیل جمع شدن ناگهانی می توانند بشکنند. از قرار دادن وسایل و مایعات قابل اشتعال در کنار آن خودداری کنید. دستگاه باید هر 6 ماه یکبار توسط تکنسین مورد آزمایش و ارزیابی قرار گیرد.

فور آزمایشگاهی

کاربرد فور آزمایشگاهی

 • در صنعت داروسازی ، فناوری محیط زیست ، صنایع غذایی ، صنایع کشاورزی و جنگلداری برای تعیین میزان خشکی و میزان رطوبت (روش کوره خشک کردن)
 • در لوازم الکترونیکی برای خشک کردن اجزا ، گازهای رزین اپوکسی و برای آزمایش سوختن
 • در تحقیقات برای آماده سازی نمونه
 • پیری یا سفت شدن پلاستیک ها ، فلزات
 • آزمایش پایداری در صنایع غذایی
 • ذخیره سازی گرمایش مصالح ساختمانی ، پلاستیک ، قطعات  
 • گرم کردن پارچه های جراحی ، پتو ، محلول های شستشو ، محلول های تزریق و غیره در کلینیک ها و بیمارستان ها

استريليزاسيون در آون

از این دستگاه برای استریل کردن  موادی که بخار کافی تبخیر نکرده اند ، اما می توانند دماهای بالا مورد نیاز مانند 160-180 درجه سانتیگراد را تحمل کنند ، استفاده می شود. این میزان حرارت برای استریل کردن ظروف شیشه ای مانند لوله های آزمایش ، ظروف شیشه ای پتری ، فلاسک و نی و همچنین ابزار فلزی مانند انبردست ، چاقوی سر و قیچی استفاده می شود.
برای بسته بندی این وسایل می توانید از فویل آلومینیومی یا کاغذ کرافت و ورقه های پنبه ای استفاده کنید. البته کاغذ و پنبه کمی می سوزند و پشم پنبه می تواند مواد فرار باکتری کش منتشر کند. لوله های آزمایش شیشه ای باید با سرپوش های فویل آلومینیومی پوشانده شده و به صورت عمودی در محل لوله فلزی قرار گیرند. درپوش در حین ذخیره سازی بعدی از لبه های لوله ها در برابر آلودگی هوا محافظت می کند.
انتهای بالای لوله را با پنبه غیر جاذب تا عمق حدود 2 سانتی متر بپوشانید ، سپس آن را در ظروف فلزی قرار دهید و درب ظرف را ببندید. اگر لوله ها فقط گهگاه مورد نیاز هستند ، می توان آنها را به سادگی با کاغذ کرافت بست. ادعا کرد
اگر درپوش ها و روکش ها (لایه داخلی) از موادی مانند فلز ، تفلون ، پلی پروپیلن یا لاستیک سیلیکون ساخته شده اند که بطور طبیعی در دمای عقیم سازی استریل می شوند ، بطری های کپسول را می توان در هوای گرم استریل کرد. آنها جدایی ناپذیر هستند.
– قبل از قرار دادن ظروف شیشه ای در داخل ، از خشک بودن ظروف اطمینان حاصل کنید. توصیه می شود ابتدا آن را تا 100 درجه سانتیگراد گرم کنید.
استریل کردن پودرها ، روغن ها و گریس ها در ظروف شیشه ای یا فلزی عایق بندی شده (بسته بندی محکم و بسته شده) در اندازه های کوچک که بیش از ده گرم یا یک سانتی متر وزن ندارند.
– مواد یا بسته ها باید طوری قرار بگیرند که هوای گرم بین و اطراف آنها جریان یابد.
اگر درپوش و آستر از موادی مانند فلز ، پلی پروپیلن یا لاستیک سیلیکون ساخته شده اند بطری های کپسول را می توان استریل کرد تا در دمای عقیم سازی از شکل طبیعی خود خارج نشوند.
– در نهایت ، در را ببندید و دستگاه را روشن کنید. از آنجا که دستگاه عایق است ، ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا چیزهای داخل آن خنک شوند. اما در صورت وجود فن خنک کننده ، مرحله خنک کننده تسریع می شود.
دوره ذخیره سازی عقیم سازی از لحظه رسیدن اتاق به دمای ضدعفونی مشخص و تا دمای بالاتر شروع می شود تا تمام قسمتهای اتاق و بار داخل آن به دمای مورد نیاز برسد. دمای استریل سازی 160-180 درجه سانتی گراد ، مدت زمان دو تا چهار ساعت. صومعه
درپوش را باز نکنید تا قیف و بار (ظروف و مواد) داخل آن تا دمای زیر 60 درجه سانتیگراد سرد شود. اگر ناگهان هوای سرد وارد دستگاه شود ، ممکن است ظروف شیشه ای ترک بخورند زیرا هنوز خیلی داغ است.
– معمولاً دمای زیر 100 درجه سانتی گراد در تجهیزات خشک کردن استفاده می شود.

آون آزمایشگاهی

تفاوت فور آزمایشگاهی و اتوکلاو

فور یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که دمای محیط داخلی قابل کنترل را که توسط یک محفظه فولادی احاطه شده است ، ایجاد می کند. این دما به 250 درجه سانتیگراد می رسد. این گرما توسط عناصر اطراف این اتاق تأمین می شود. خشک کردن و استریل کردن ابزارهای آزمایشگاهی و پزشکی در کلیه آزمایشگاههای کنترل کیفیت و تشخیص پزشکی.

برخی از ابزارها و مواد برای عقیم سازی به بخار حساس هستند و با بخار نفوذ ناپذیر هستند و فر برای عقیم سازی این مواد بسیار مناسب است و می تواند تا دمای 160-180 درجه سانتیگراد را تحمل کند. وسایلی مانند لوله های آزمایش و ظروف شیشه ای مانند پیپت ها ، ظروف پتری ، استفاده از فرها برای آنها بسیار مناسب است و همچنین برای عقیم سازی ابزارهای فلزی مانند انبردست ، قیچی ، چاقوی سر و تفاوت آن در اتوکلاو و بلافاصله می آید.

برای عقیم سازی ، اجاق باید دارای قفل داخلی درب ، فن (برای گردش هوای متراکم در اتاق) ، ترموستات و تایمر ، نشانگر دما ، کوره ها و عایق کافی دیوارها باشد. اینجاست که ما تفاوت و اهمیت بین اتوکلاو و اتوکلاو را درک می کنیم.

در حالی که برخی تفاوت بین اتوکلاو و فور را بیان می کنند ، گرما به دو روش منتقل می شود. A: به طور طبیعی و خود به خود ساخته می شود و تولید گرما وجود ندارد.

دوم: به دلیل سنگین بودن هوای سرد و سبکی هوای گرم ، توسط فن یا برای جابجایی هوای داخل محفظه فر استفاده می شود ، در حالی که نوع دیگری از تولید گرما در این دستگاه انجام می شود.

انواع مختلفی از فرها وجود دارد و دمای فر معمولاً از 350 درجه سانتی گراد تا دمای اتاق متغیر است. 

در این نوع تنظیمات آزمایشگاهی ، تجهیزات با تنظیم دمای خشک بین 160 تا 180 درجه سانتی گراد به مدت دو ساعت استریل می شوند.

هنگام بیان تفاوت بین اتوکلاو و فور آزمایشگاهی ، باید گفت که اتوکلاو معمولاً برای استریل صفحات شیشه ای ، ابزار جراحی تیز ، ابزار دندانپزشکی ، پیپت ، سر سوزن ، لوله های آزمایش و سرنگ های شیشه ای ، جلوگیری از زنگ زدگی ، خوردگی و کندی استفاده می شود. لبه تیز ابزار پزشکی

دستگاه انکوباتور

جمع بندی تفاوت اتوکلاو و فور

 •  استریل در فور به صورت خشک اما در اتوکلاو استریل به صورت مرطوب انجام می شود.
 • دما در فور قابل کنترل  ولی در اتوکلاو معمولا ثابت است مهم ترین تفاوت اتوکلاو و فور می باشد.
 •  فور باعث جلوگیری از زنگ زدگی و همینطور جلوگیری از کند شدن ابزار تیز و ظریف می شود.
 • اتوکلاو: برای ضدعفونی لوازم و موادی که قابل اشتعال است مثل گان و …
 • اگر  اتوکلاو استاندارد نباشد باعث انفجار و آسیب رسانی می شود.

نکات ایمنی در استفاده از فور آزمایشگاهی

 • اطمینان حاصل کنید که تجهیزات استاندارد و کالیبره شده توسط آزمایشگاههای مرجع است. زیرا هیچ استفاده فوری ، بدون محاسبه و هنجاری وجود ندارد.
 •  از سیم اتصال به زمین استفاده کنید.
 •  در صورت امکان هنگام استفاده از رابط و مطابق برنامه عقیم سازی مورد نظر خود از تایمر دستگاه استفاده کنید. این امر باعث می شود دستگاه از کار غیر ضروری و جلوگیری کند.
 •  دو یا چند فور را به یک پریز وصل نکنید.
 •  هنگام جدا کردن دوشاخه ، هرگز آن را مستقیماً به پریز برق یا UPS وصل نکنید. این باعث می شود بار اضافی به سیستم وارد شود و باعث خرابی آن شود.
 • برای جلوگیری از سوختگی های احتمالی ، هنگام بازکردن فوری درب ، صورت و سایر اعضای حساس بدن خود را به در نزدیک نکنید.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
5/5

محصولات مرتبط به آزمایشگاه شیر و لبنیات >>

دستگاه سوماتیک سل کانتر

دستگاه سوماتیک سل کانتر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوماتیک سل کانتر جهت شمارش سلولهای سوماتیک شیر

دستگاه کجلدال

سیستم کلدال هضم و تقطیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

سیستم کلدال هضم و تقطیر جهت اندازه گیری پروتیین

سوکسله

دستگاه سوکسله

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سوکسله جهت اندازه گیری چربی

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه فیبر خام

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه فیبر خام جهت اندازه گیری فیبر و ADF وNDF

دستگاه میلکواسکن شیر

دستگاه میلکواسکن شیر

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه اتوآنالایزر شیر جهت کشف تقلبات شیر به روش FTIR

دستگاه اندازه گیری فیبر و ADF/NDF

دستگاه سانتریفیوژ شیر

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه سانتریفیوژ شیر جهت جداسازی چربی از شیر  

دستگاه کرایوسکوپ

دستگاه کرایسکوپ

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه کرایسکوپ جهت اندازه گیری آب افزوده شده به شیر  

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

بوتیرومتر شیر و پنیر و خامه

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

بوتیرومتر های شیر جهت شیر و پنیر و خامه و کره

دستگاه انکوباتور

دستگاه انکوباتور

کاربرد : آزمایشگاه تقلبات شیر

دستگاه انکوباتور جهت کشت سلولی و میکروبی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

هود شیمیایی آزمایشگاهی

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود شیمیایی جهت خروج بخارات شیمیایی از آزمایشگاه

هود میکروبی لامینار

هود میکروبی لامینار

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

هود میکروبی جهت تصفیه و خارج نمودن عوامل ارگانیک

آون - فور - خشک کن

دستگاه آون - فور

کاربرد : آزمایشگاه شیر و لبنیات

دستگاه آون یا فور جهت خشک کردن لوازم ازمایشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تجهیزات آزمایشگاه تحقیقاتی

تجهیزات آزمایشگاه رنگ و رزین

تجهیزات آزمایشگاه پلیمر و پلاستیک

تجهیزات آزمایشگاه بسته بندی

شیشه الات آزمایشگاهی و مصرفی

مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی

تجهیزات آزمایشگاه صنایع غذایی

تجهیزات آزمایشگاه نفت و گاز

تجهیزات آزمایشگاه کشاورزی

تجهیزات آزمایشگاه آب و فاضلاب

تجهیزات آزمایشگاه داروسازی

تجهیزات آزمایشگاه ژنتیک

آدرس شرکت دانشور شیمی :

تهران – اتوبان شهید ستاری – خیابان پیامبر مرکزی

خیابان مطهری – پلاک 5 – طبقه اول – واحد 1

ایمیل : info@d-chemi.com

وب سایت : www.d-chemi.com

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

امتیاز دادن به برگه