تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
لوگو دانشور شیمی

laboratory instruments distributor

دستگاه ICP - دستگاه نشری پلاسمای جفت القائی ICP طیف سنجی >> ICP perkin elmer

دستگاه پلاسمای جفت القائی یا ICP

طیف‌سنجی انتشار نوری پلاسمای جفت القایی (ICP-OES) یک تکنیک تحلیلی است که برای تعیین مقدار عناصر خاص در یک نمونه استفاده می‌شود. اصل ICP-OES از این واقعیت استفاده می کند که اتم ها و یون ها می توانند انرژی را برای انتقال الکترون ها از حالت پایه به حالت برانگیخته جذب کنند. در ICP-OES، منبع این انرژی گرمای پلاسمای آرگون است که در 10000 کلوین کار می کند.

دستگاه ICP

اصل ICP-OES بر آن دسته از اتم‌های برانگیخته تکیه دارد که نور را در طول موج‌های مشخصی در حین انتقال به سطح انرژی پایین‌تر آزاد می‌کنند.

مقدار نور آزاد شده در هر طول موج متناسب با تعداد اتم ها یا یون هایی است که انتقال را انجام می دهند. قانون بیر لامبرت رابطه بین شدت نور و غلظت عنصر را توصیف می کند.

هنگامی که الکترون های برانگیخته در یک اتم سرب به حالت پایه باز می گردند، در آن طول موج های بسیار خاص نور ساطع می کنند. اصل ICP-OES مقدار نور ساطع شده در هر طول موج را اندازه گیری می کند و از این اطلاعات برای محاسبه غلظت سرب در نمونه استفاده می کند. 

برای کالیبره کردن یک ICP-OES، محلول های حاوی مقادیر شناخته شده هر عنصر اندازه گیری می شوند. از این داده ها، منحنی کالیبراسیون ایجاد می شود. منحنی کالیبراسیون رابطه بین شدت نور ساطع شده در یک طول موج خاص و غلظت عنصر در محلول را تعیین می کند.

دستگاه ICP با نمای دوگانه رومیزی با دو آشکارساز SCD حالت جامد است که محدودیت های تشخیص برتر و اندازه گیری های همزمان واقعی را ارائه می دهد.

نحوه کار با دستگاه ICP

با استفاده از اصل ICP-OES، یک ابزار ICP-OES توسط:

  1. اتم ها یا یون های هیجان انگیز با استفاده از پلاسمای آرگون،
  2. اندازه گیری شدت نور ساطع شده زمانی که الکترون ها در اتم ها یا یون ها به حالت پایه یا حالت انرژی پایین تر باز می گردند،
  3. محاسبه غلظت عناصر خاص در یک محلول، بر اساس نمودار کالیبراسیون

سیستم معرفی نمونه

سیستم معرفی نمونه

نمونه مایع به داخل نبولایزر پمپ می شود، که مایع را با استفاده از جریانی از گاز آرگون به یک آئروسل خوب تبدیل می کند. این آئروسل به محفظه اسپری می رود، جایی که قطرات بزرگتر از آئروسل خارج می شود. بقیه آئروسل به داخل مشعل پلاسما ادامه می‌یابد.

نبولایزر پمپ

مشعل پلاسما

پلاسمای جفت شده القایی (ICP) منبع انرژی برای تجزیه و تحلیل است. به نظر می رسد شعله ای روی یک شمع شیشه ای است، با یک سیم پیچ فلزی در اطراف شمع. مشعل پلاسما از سه لوله شیشه ای متحدالمرکز تشکیل شده است. گاز آرگون بین دو بیرونی ترین لوله جریان دارد. جریان الکتریکی از سیم پیچ فلزی اطراف مشعل شیشه ای عبور می کند. جریان یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند.

مولد فرکانس رادیویی

ژنراتور فرکانس رادیویی (RF) اساسا یک جعبه الکترونیکی است که انرژی فرکانس رادیویی را تولید می کند که از سیم پیچ های فلزی اطراف مشعل پلاسما عبور می کند. اپراتور ابزار می تواند قدرت RF را کنترل کند و سطح انرژی پلاسما را تغییر دهد. اگر فقط غلظت عناصر در یک نمونه کم باشد، قدرت RF ممکن است نیاز به افزایش داشته باشد، در حالی که جریان نمونه به داخل مشعل کاهش می یابد. این تغییرات به این معنی است که آئروسل نمونه آهسته‌تر در یک پلاسمای انرژی بالاتر حرکت می‌کند – بنابراین احتمال بیشتری دارد که اتم‌ها و یون‌ها نور ساطع کنند و اندازه‌گیری شوند.

طیف سنج نوری

با بازگشت الکترون های برانگیخته به سطح انرژی پایین تر، بسته به عنصر و سطح انرژی، نور با طول موج بسیار خاصی ساطع می شود. اگر تعداد زیادی اتم مختلف در نمونه وجود داشته باشد، نور در طول موج های مختلف منتشر می شود. شکل زیر نور ساطع شده از نمونه ای را نشان می دهد که حاوی: ایندیم (In)، نیکل (Ni)، آلومینیوم (Al)، آهن (Fe)، کبالت (Co)، طلا (Au) و روتنیم (Ru) است. این قله های تیز در طیف طول موج، خطوط تحلیلی نامیده می شوند (یا گاهی اوقات خطوط انتشار نیز نامیده می شوند). هر عنصر ممکن است خطوط تحلیلی زیادی داشته باشد که هر کدام در طول موج متفاوتی هستند. سطوح انرژی که الکترون ها بین آنها حرکت می کنند، طول موج خطوط تحلیلی را تعیین می کند.

از هر یک از خطوط تحلیلی برای یک عنصر خاص می توان برای انجام تحلیل استفاده کرد. به طور معمول، یکی که شدیدترین است انتخاب می شود.

جرقه ای که در جریانی از گاز آرگون تخلیه می شود، پلاسما را ایجاد می کند. انرژی از سیم پیچ فلزی اطراف مشعل به آرگون منتقل می شود و پلاسما را حفظ می کند.

جریان دیگری از گاز آرگون آئروسل نمونه را به وسط مشعل پلاسما می برد. گرمای پلاسما حلال موجود در نمونه را تبخیر می کند. گرما همچنین مولکول‌های نمونه را به اتم‌ها و یون‌ها می‌شکند و انرژی لازم را برای تحریک الکترون‌ها در اتم‌ها و یون‌ها فراهم می‌کند و آنها را به سطوح انرژی بالاتر می‌برد.

طیف سنج نوری

آینه ها و سایر اجزای نوری نور ساطع شده از اتم ها و یون های پلاسما را به طیف سنج دستگاه هدایت می کنند. در داخل طیف سنج، نور از هم جدا می شود (همانطور که یک منشور نور سفید را به رنگین کمان جدا می کند)، بنابراین شدت نور را می توان در طول موج های بسیار دقیق اندازه گیری کرد. سپس یک آشکارساز نور جدا شده را در هر طول موج اندازه گیری می کند.

آشکارساز

آشکارسازهای مورد استفاده در ابزار ICP-OES در سال های اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده اند. آنها در حال حاضر معمولاً دستگاه های با شارژ (CCD) هستند که شبیه تراشه های کامپیوتری هستند. سطح تراشه به پیکسل‌هایی تقسیم می‌شود که هر کدام فوتون‌های نور با طول موج متفاوت را اندازه‌گیری می‌کنند.

در یک ابزار Agilent ICP-OES ، شدت نور از هر طول موج در محدوده 167 تا 785 نانومتر به طور همزمان اندازه گیری می شود. همانطور که در شکل طیف طول موج قبل نشان داده شده است، نور را می توان در فواصل 0.001 نانومتر اندازه گیری کرد. این طراحی اجازه می دهد تا خطوط تحلیلی که نزدیک به هم هستند به طور جداگانه اندازه گیری شوند.

آشکار ساز

مراحل اصلی در تجزیه و تحلیل ICP-OES عبارتند از:

  1. عناصر موجود در نمونه مورد اندازه گیری انتخاب می شوند. به عنوان مثال، گوگرد (s)، سرب (Pb) و فسفر (P).
  2. محلول‌های نمونه‌ها با استفاده از تکنیک‌های مرسوم آنالیز شیمیایی کمی تهیه می‌شوند.
  3. مجموعه ای از محلول های کالیبراسیون تهیه می شود. هر محلول حاوی غلظت های دقیق شناخته شده عناصر آنالیت – S، Pb و P در این مثال است. محدوده غلظت برای هر عنصر در مجموعه به گونه ای انتخاب می شود که غلظت مورد انتظار آن عنصر را در محلول های نمونه در بر گیرد (اگر این مشخص باشد).
  4. گام بعدی در تجزیه و تحلیل ICP-OES تحویل محلول های کالیبراسیون و محلول های نمونه به پلاسما و اندازه گیری شدت نور در خطوط تحلیلی مناسب است. برای S خط تحلیلی ممکن است 181.972 نانومتر، برای Pb 220.253 نانومتر و P 213.618 نانومتر باشد.
  5. نمودارهای کالیبراسیون برای هر عنصر از شدت انتشار محلول های کالیبره تهیه می شود.
  6. غلظت عناصر در هر محلول نمونه از نمودارهای کالیبراسیون تعیین می شود. سپس غلظت در نمونه اصلی از غلظت اندازه گیری شده عناصر در محلول نمونه و ضریب رقت شناخته شده محاسبه می شود. تجزیه و تحلیل ICP-OES نتایجی را ارائه می دهد که غلظت عناصر انتخاب شده را معمولاً بر حسب میکروگرم در لیتر یا میلی گرم در لیتر نشان می دهد.

ICP OES در مقابل ICP AES – چه تفاوتی دارد؟

هیچ چی. طیف‌سنجی نشر نوری پلاسمای جفت القایی (ICP-OES) و طیف‌سنجی انتشار اتمی پلاسمای جفت القایی (ICP-AES) یکسان هستند.

ICP OES در مقابل ICP AES – چه تفاوتی دارد؟

هیچ چی. طیف‌سنجی نشر نوری پلاسمای جفت القایی (ICP-OES) و طیف‌سنجی انتشار اتمی پلاسمای جفت القایی (ICP-AES) یکسان هستند.

کاربردهای مختلف دستگاه ICP

انواع دستگاه ICP

آزمایشگاه‌هایی مانند آزمایشگاه شما که تجزیه و تحلیل‌های چند عنصری را انجام می‌دهند باید بتوانند زمان‌های چرخش سریع را کنترل کنند و با محدودیت‌های تشخیص پایین‌تر مواجه شوند و در عین حال سطوح بالایی از دقت نمونه را ارائه دهند. و اگرچه حجم کار و گردش کار ممکن است متفاوت باشد، نیاز به کار سریع اینطور نیست. در عین حال، هر آزمایشگاهی به دنبال کاهش هزینه های عملیاتی و کاهش تعمیر و نگهداری است – این فشار برای انجام کارهای بسیار بیشتر با کمتر است که هم تصمیمات علمی و هم تجاری را هدایت می کند.
 
Avio 220 Max ICP-OES – تنها ICP-OES هیبریدی در صنعت برای تحلیل های چند عنصری نیازمند، Avio 220 Max عملکردی را به صورت plug-and-play ارائه می دهد که شما را از شروع سرد تا تجزیه و تحلیل تنها در 10 دقیقه، ایده آل برای کم به -آزمایشگاه های توان متوسط
 
Avio 550 Max ICP-OES – یک ابزار کاملاً همزمان ICP-OES با عملکرد فوق‌العاده سریع، استحکام و تحمل ماتریس، Avio 550 Max برای آزمایشگاه‌های تست با توان بالا و همچنین تولید آزمایشگاه‌های QA/QC ایده‌آل است.
 
Avio 560 Max ICP-OES – از سریع به سریع‌تر، Avio 560 Max بر روی قابلیت‌های کاملاً همزمان Avio 550 Max با افزودن یک ماژول معرفی نمونه داخلی HTS ساخته شده است که 1.5 دقیقه طول می‌کشد. 30 ثانیه.
 
به‌علاوه، سری Avio Max از Syngistix برای نرم‌افزار ICP استفاده می‌کند، که برای بهینه‌سازی عملکرد ابزار و بهبود کارایی در آزمایشگاه، به لطف مجموعه‌ای از ویژگی‌های هوشمند توسعه‌یافته با در نظر گرفتن کاربر، طراحی شده است که گردش کار هوشمند، نظارت هوشمند و داده‌های هوشمند را ارائه می‌دهد.

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

× فروش و پشتیبانی