تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
لوگو دانشور شیمی
 

کلنی کانتر

کلنی کانتر برای گرفتن شمارش کلی میکروبی یا شمارش کل زنده ماندن یک روش معمول در میکروبیولوژی بالینی، غذایی، لبنیات و دارویی است. روش‌های دستی سنتی برای شمارش کلنی‌های باکتریایی (یا واحدهای تشکیل‌دهنده کلنی) فرآیندهای کار فشرده و خسته‌کننده‌ای هستند که به سطح غلظت بالایی نیاز دارند. کلنی کانتر یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که با کمک به شمارش سریع و دقیق مستعمرات، راه حل پایدار جایگزینی برای این مشکل ارائه می دهد.

روش های بیولوژیکی اغلب بر شمارش دقیق کلونی ها و سلول های باکتریایی تکیه می کنند. کلنی کانتر برای تخمین تراکم میکروارگانیسم های کشت مایع با شمارش کلنی های منفرد روی صفحه آگار، اسلاید، مینی ژل یا پتری دیش استفاده می شوند.

کلنی کانتر

کاربرد کلنی کانتر

کاربردهای معمولی شامل تست ایمز، سنجش جهش باکتریایی و کلونی باکتری E. coli است. ابزارها دارای اندازه‌ها و فرمت‌های مختلفی هستند، از جمله واحدهایی که می‌توانند صفحات تا 300 × 300 میلی‌متر را اسکن کنند و برای استفاده با نور UV، نور سفید، فلورسنت و/یا کلنی‌های پروتئین فلورسنت سبز بهینه شده‌اند.

 شمارش را می توان به صورت دستی، اغلب با فشار لمسی و شمارنده دیجیتال انجام داد، یا می تواند نیمه خودکار یا کاملاً خودکار باشد. با شمارنده‌های خودکار، پیشرفت‌ها بر افزایش دقت و دقت متمرکز هستند، مانند توانایی تشخیص کلونی‌های کوچکتر در رسانه‌های کم کنتراست،

انواع کلنی کانتر

کلنی کانتر ابزاری است که برای شمارش کلنی‌های باکتری یا سایر میکروارگانیسم‌هایی که روی صفحه آگار رشد می‌کنند استفاده می‌شود. انواع مختلفی از شمارنده های کلنی برای کمک به شمارش سریع و دقیق کلنی های باکتری ها و مخمرها در دسترس هستند. برخی از این شمارنده های مستعمره دستی هستند، در حالی که برخی دیگر خودکار هستند.

شمارنده های دستی  کلنی کانتر

شمارشگرهای دستی/نیمه اتوماتیک به توانایی تکنسین در دیدن مستعمرات به طور مشخص و علامت گذاری آنها با نوع خاصی از قلم روی سطح بیرونی صفحه بستگی دارد. دستگاه تعداد این گونه مستعمرات علامت گذاری شده را نگه می دارد. اگرچه این روش تا حدودی کمک کننده است، اما هنوز زمان‌بر، گیج کننده و مستعد خطا است.

اصل شمارنده  کلنی کانتر دستی

یک مدل از شمارنده کلنی کانتر دستی با قرار دادن صفحه پتری روی یک پد فشار الکترونیکی با نور روشن و علامت گذاری هر مستعمره با لمس صفحه با نوک قلم کار می کند. فشار لمسی شمارش را در صفحه نمایش دیجیتال ثبت می کند. فشار با توجه به نیاز قابل تنظیم است.

 این مدل به جلوگیری از اشتباه از دست رفتن یا شمارش دوبار مستعمرات کمک می کند. گرتیکول Wolfhuegal، دیسک تقسیم‌بندی و آداپتورهای مرکزی برای صفحات 50 تا 90 میلی‌متری نیز در دستگاه ارائه شده است.

 برخی از ویژگی‌های اضافه شده مانند امکان پس‌زمینه تیره برای کلنی‌های شفاف، مشاهده بهینه کلنی‌ها با نور محیطی، بدون تابش خیره‌کننده، و امکانات داخلی برای شمارش صفحات متعدد در این مدل وجود دارد. نرم افزار میانگین تعداد کلنی ها را تولید می کند و با استفاده از یک پس زمینه سوئیچ تغییر می کند.

کلنی ها ممکن است شلوغ و کوچک باشند که شمارش را دشوار می کند. بنابراین تقسیم شمارش به مربع های کوچک و بزرگنمایی کلنی ها با کمک ذره بین نصب شده روی بازوی منعطف کار را تا حدودی آسان می کند. 

این مدل برای شمارش مستعمرات اجازه می دهد تا خروجی قابل توجهی کم و زمان بر است. همچنین، هنگامی که بیش از یک تکنسین شمارش می شود، تعداد کل کلنی ها ممکن است متفاوت باشد.

کلنی کانتر خودکار

شمارشگر مستعمره باکتری به طور خودکار از الگوریتم های پردازش تصویر مانند مقیاس بندی خاکستری، آستانه گذاری، فیلتر کردن و غیره برای شمارش کارآمد کلنی ها استفاده می کند.

اصل کلنی کانتر خودکار

یک کلنی کانترتمام اتوماتیک تصاویر را با استفاده از دستگاه های ثبت تصویر دیجیتالی مانند اسکنر اسناد، دوربین دیجیتال، وب کم، دستگاه با شارژ (CCD) یا تجهیزات ویدئویی جمع آوری می کند

. شمارش مستعمرات به طور خودکار با گرفتن تصویری از صفحه پتری با مستعمرات شروع می شود. سپس با استفاده از بسته های نرم افزاری تصویر را دیجیتالی می کند. 

در نهایت، آخرین مرحله پردازش تصویر دیجیتالی با استفاده از روش تقسیم بندی تک/چند آستانه ای برای جداسازی و شناسایی مستعمرات است. اتوماسیون روش شمارش مستعمرات به حفظ زمان کمک می کند.

 آن دسته از آزمایشگاه‌هایی که شمارنده کلنی ندارند، می‌توانند تصاویر را از طریق اینترنت به آزمایشگاه دارای نرم‌افزار آنالیز ارسال کنند. 

کنتراست اشیاء و شفافیت پس زمینه آنها در یک سیستم خودکار بسیار متفاوت است. یکی از روش های روشنایی زیر برای افزایش دید و دقت در شمارش کلنی ها انتخاب شده است.

  • روش انتقال: برای اشیاء معمولی با کنتراست بالا با پس زمینه نسبتا شفاف.
  • روش میدان تاریک: برای اشیا با کنتراست بالا با پس‌زمینه مات.
  • انعکاس: برای اشیاء با کنتراست کم و پس زمینه نسبتا شفاف.

ابزار مدرن با CCD 1.4 مگاپیکسلی می تواند تصاویر رنگی HD (با کیفیت بالا) را ثبت کند. به همین ترتیب، یک شمارنده مستعمره خودکار معمولی متشکل از LED های قرمز، سبز و آبی با عمر طولانی است که به دریافت تصاویر رنگی خوب با کنتراست درخشان بدون انحرافات رنگی کمک می کند

 پس زمینه سیاه، سفید و شفاف برای نوردهی موثر میدان روشن و میدان تاریک برای پلت فرم نمونه در دسترس است.

هم می توان از صفحه گرد 55-150 میلی متر و هم صفحه مربع 150 میلی متر×150 میلی متر استفاده کرد. می‌تواند کلنی‌ها را به اندازه 43 میکرومتر یا مناطق را با دقت 0.1 میلی‌متر اندازه‌گیری کند. 

ظروف پتری بدون انعکاس و سایه به سختی روشن می شوند زیرا شفاف و بازتابنده هستند. نورپردازی های متعدد می تواند مصنوعاتی را در لبه آگار ایجاد کند که احتمالاً به عنوان یک مستعمره محسوب می شوند.

 منجر به عدم دقت در شمارش می شود و بر دقت ابزار تأثیر می گذارد. Interscience برای میکروبیولوژی یک گنبد پخش کننده سفید برای نور 360 درجه بدون انعکاس و سایه برای غلبه بر مشکل ایجاد کرده است. مدل Scan® 4000 آنها این ویژگی را دارد. 

مزایای استفاده از کلنی کانترخودکار

شمارنده مستعمره خودکار مزایای بسیاری دارد. بعضی از آنها … هستند:

  • کمتر از 10 ثانیه طول می کشد تا از یک صفحه پتری با کلنی ها عکس بگیرید و نرم افزار به سرعت آن را تجزیه و تحلیل می کند. بنابراین زمان مورد نیاز برای شمارش کاهش می یابد. 
  • از آنجایی که نرم افزار کلنی ها را شمارش می کند، دقت را افزایش می دهد و کار دستی را کاهش می دهد.
  • شمارش صفحات متعدد بدون دردسر می شود.

منبع : https://microbeonline.com/colony-counter/

 

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

× فروش و پشتیبانی