تجهیزات آزمایشگاهی و لوازم آزمایشگاهی و مواد شیمیایی – وب سایت رسمی شرکت دانشور شیمی
لوگو دانشور شیمی

laboratory instruments distributor

راهنمای خرید آون آزمایشگاهی

خرید آون آزمایشگاهی

خرید آون های آزمایشگاهی با کیفیت خوب برای حفظ درجه حرارت یکنواخت در تمام مراحل گرمایش بسیار مهم هستند. آون های آزمایشگاهی در طیف گسترده ای از کاربردهای همرفت اجباری در رشته های مختلف علمی استفاده می شود. آنها به عنوان يك ابزار آزمايشگاهي معمول روزمره در نظر گرفته مي شوند كه عمدتاً براي روال گرمايش عمومي مانند خشك كردن ، استريل كردن ، پخت و گرم شدن آرام نمونه ها استفاده مي شود.

امروزه ، کاربردهای آون آزمایشگاهی فراتر از خشک شدن ساده گسترش یافته اند و به طور گسترده ای در صنایع مختلف از جمله بهداشت و درمان ، حمل و نقل و صنایع فناوری وجود دارد. فرهای آزمایشگاهی همچنین در زمینه های شیمی ، زیست شناسی ، پزشکی قانونی و داروسازی استفاده می شود.

امروزه چندین تولید کننده انتخاب گسترده ای از آون ها را ارائه می دهند که هرکدام با تعدادی گزینه و عملکرد متناسب با نیازهای مختلف گرمایی طراحی شده اند. تفاوت در طراحی و ساخت آون به این معنی است که هر کوره ای نمی تواند پاسخگوی نیازهای همه باشد. در نتیجه ، کاربران نهایی ممکن است انتخاب روزافزونی از ظرفیت آون ها ، تنظیمات و سایر ویژگی های ایمنی موجود در بازار را پیدا کنند.

در این راهنما ، با بررسی چگونگی انتخاب واحد مناسب با ارزیابی نیازهای برنامه شما ، تصمیم گیری در مورد پیکربندی مناسب طراحی  و ویژگی ها و چگونگی دستیابی به بهترین قیمت برای آون ، به ادامه مطلب بروید.

1. الزامات درخواست خرید آون آزمایشگاهی خود را ارزیابی کنید

انواع آون موجود است؟

این که تحقیقات شما شامل بازپخت ، پخت ، خشک کردن یا استریل کردن باشد ، بسیاری از انواع آون های آزمایشگاهی متناسب با کاربردهای مختلف طراحی شده اند. انواع آون ها عمدتا به آون های خلاuum ، همرفت جاذبه و اجاق های همرفت مکانیکی طبقه بندی می شوند. هر یک از آنها خصوصیات توزیع گرما و یکنواختی دما را برای نیازهای مختلف برنامه فراهم می کند.

در زیر انواع مختلف آون های آزمایشگاهی و مناطق کاربرد آنها آورده شده است:

  1. کوره های همرفت جاذبه (طبیعی)

   آون های همرفت جاذبه برای گرم کردن نمونه های داخل کوره به شدت به گردش هوا طبیعی متکی هستند. از طریق گردش طبیعی هوا ، حرکات آرام جریان هوا دما را نسبتاً یکنواخت در محفظه نگه می دارد و آن را برای کاربردهای گرمایش ساده مانند پخت ، تهویه مطبوع ، پیش گرم شدن ، پیری و پخت ، ایده آل می کند. در یاماتو می توانید از بین واحدهای همرفت طبیعی که انواع مختلفی دارند مانند: آون های اقتصادی ،آون های قابل برنامه ریزی اولیه ، آون های قابل برنامه ریزی با درجه حرارت بالا و آون های خشک کن ظروف شیشه ای ، انتخاب کنید.

  2. آونهای همرفت اجباری (مکانیکی)

   از طرف دیگر ، آون های همرفت مکانیکی – که اغلب از آنها به عنوان آون های همرفت اجباری نیز یاد می شود ، توزیع گرمای یکنواخت تری دارند و زمان خشک شدن سریعتر را با فن موتور توکار ارائه می دهند. فن موتوری آون هوا را به سرتاسر نمونه ها هل می دهد و باعث می شود توزیع هوای مطابق تری در محفظه انجام شود. علاوه بر این ، آون های همرفت با فشار اجباری بهترین گزینه برای کاربردهایی هستند که به سطح دقت ، یکنواختی دقیق دما ، چندین نمونه و محتوای رطوبت بالا نیاز دارند.

   از آون های مکانیکی می توان برای کاربردهای گرمایش عمومی مانند پخت و پز ، گرمایش و خشک کردن ظروف شیشه ای ، لاستیک استفاده کرد. آنها همچنین می توانند برای روش های گرمایش پیچیده مانند آزمایش آسفالت ، تهویه ، هضم پروتئین ها و نشاسته ، متابولیسم دارو ، سوختگی الکترونیکی ، درمان اپوکسی و پلاستیک ، تجزیه و تحلیل پروتئین سرم ، پایداری و آزمایش دسته ای QC ، عقیم سازی ، ارزیابی مواد جامد معلق ، و مطالعات آتشفشانی.

  3. آون های خلاac

   بر خلاف اجاق های همرفت طبیعی و اجباری ، از اجاق های خلاuum مانند سری ADP  و سری DP برای نمونه هایی که نیازی به همرفت هوا ندارند استفاده می شود. هوای خشک برای مدت کوتاهی درون کوره خلا قرار می گیرد تا رطوبت را جذب کند و بلافاصله توسط پمپ خلا استخراج می شود. کاربردهایی مانند خشک کردن ، عقیم سازی خشک ، آزمایش های پیری ، تعیین رطوبت و مطالعات مقاومت شیمیایی ، بهتر است در کوره های خلاuum انجام شود.

  4. کوره های اتاق تمیز

   برخی از آزمایشگاه ها ممکن است به کاربردهایی در سطح پایین آلاینده ها مانند میکروب ها ، ذرات و بخارات موجود در هوا انجام شوند. آون  تمیز برای نمونه هایی که به محیط هوای پاک نیاز دارند ضروری است. این نوع فرها دارای فیلتر HEPA هستند که می تواند به پاکی کلاس 100 برسد و می تواند آلودگی ذرات را به حداقل برساند یا به طور کامل از بین ببرد. دانشور شیمی دارای اجاق های اتاق تمیز در اجاق های همرفت اجباری و اجاق های همرفت اجباری با ظرفیت زیاد است که هر دو برای پاسخگویی به فرآیند های اتاق تمیز کلاس 100 طراحی شده اند.

 1.  
 1.  

الگوهای مختلف جریان هوا در آون ها کدامند؟

جریان هوا نقش مهمی در دستیابی به یکنواختی دما دارد. سه جریان هوا برای آون ها در دسترس است: الگوهای افقی ، عمودی و مختلط جریان هوا.

  1. الگوی افقی جریان هوا

   کوره هایی با الگوی جریان هوای افقی مانند کوره های با درجه حرارت خوب یاماتو از همرفت اجباری برای هدایت هوای گرم شده به صورت افقی استفاده می کنند. هوای گرم شده از سوراخ های کوچکتر کنار محفظه رانده می شود و از داخل نمونه و محفظه کار عبور می کند ، سپس هوا در سوراخ های بزرگتر در طرف مقابل جمع می شود. کوره های دارای جریان هوای افقی معمولاً برای مدلهای مجهز به چندین طبقه افقی از محصولات یا سینی های پر شده ایده آل هستند.

 1. الگوی جریان هوا عمودی

  برای خشک کردن نمونه هایی که به محیط تلاطم کم نیاز دارند ، کوره هایی با جریان هوا عمودی دمای عالی را ایجاد می کنند. هوای گرم شده در پایین تأمین می شود و از طریق بار کاری به سمت بالا کشیده می شود. کوره های سری DKM  ، سری DKN ، سری DNE ، سری DNF همه موتورهای فن را برای هوای با گردش عمودی مستقر می کنند.

  توجه به این نکته مهم است که کار با تعداد زیادی قفسه ممکن است بر عملکرد آون تأثیر بگذارد و جریان هوا را به دلیل جریان عمودی هوا محدود کند

آون شما به چه محدوده دمایی نیاز دارد؟

انتخاب ظرفیت مناسب دمای فر برای کاربرد شما برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز حیاتی است. هنگام در نظر گرفتن دامنه دمای فر ، مهم است که حداقل و حداکثر درجه حرارت مطلوب برنامه خود را شناسایی کنید. به این ترتیب می توانید مدلی را انتخاب کنید که دارای درجه حرارت حداکثر بالاتر از آنچه در آزمون شما لازم است باشد و همه چیز پایین تر از حداقل دامنه هدف را حذف کنید.

در حالت ایده آل ، به دنبال مدلی با حداکثر ظرفیت دمایی بالاتر از آنچه برنامه شما نیاز دارد ، باشید. این به شما انعطاف بیشتری در هنگام انجام آزمایش های مختلف می دهد و از دقت و یکنواختی بیشتر در طی مراحل معمول اطمینان حاصل می کند.

بسته به مدل ، یک آون استاندارد دارای دمای تنظیم شده از محیط تا حداکثر 200 درجه سانتیگراد تا 300 درجه سانتیگراد است. اگر برنامه شما به دمای بالاتر از آنچه آون های استاندارد ارائه می دهند ، نیاز دارد ، آون های با درجه حرارت بالا مانند کوره های طبیعی قابل برنامه ریزی با درجه حرارت زیاد Yamato Scientific را انتخاب کنید. با این حال ، اگر دمای هدف شما محدود است ، بهتر است سراغ اجاق های با درجه حرارت بالا نروید زیرا این کار هزینه بیشتری دارد و جای پای بیشتری دارد.

نیاز و حجم برنامه شما برای خرید آون آزمایشگاهی چیست؟

آون های آزمایشگاهی اندازه استاندارد ندارند. تصمیم گیری در مورد اندازه اجاق بستگی به شناسایی محدودیت های فضای آزمایشگاه و اندازه حجم برنامه های شما دارد.

اگر فضا مسئله ای نیست ، اندازه نباید خیلی مشکل ساز شود. اگرچه ، اگر فضای آزمایشگاه محدود باشد ، آون های دارای نیمکت یا تنظیمات انباشته ارزش افزودن به گزینه های شما را دارند زیرا فضای قابل توجهی را ذخیره می کنند. مدل های نیمکت دار یاماتو در کوره های طبیعی ، اجاق های مکانیکی و اجاق های وکیوم موجود است.

به خاطر داشته باشید که همیشه بهتر نیست که اجاق های بزرگتر از آنچه در واقع به آن نیاز دارید را انتخاب کنید. نه تنها هزینه بیشتری خواهد داشت ، بلکه فضای آزمایشگاهی بیشتری را نیز اشغال خواهد کرد و هزینه های عملیاتی روزانه شما را افزایش می دهد زیرا اجاق های بزرگتر برای رسیدن به دمای تنظیم شده به انرژی بیشتری نیاز دارند. برای امکاناتی که به حجم زیادی از نمونه های کوچک نیاز دارند ، چندین کوره کوچکتر را انتخاب کنید یا می توانید در اجاق های چند محفظه ای یا پشته ای مانند اجاق گاز همرفت اجباری C1-006 سرمایه گذاری کنید.

اگر شما علاقه مند به اجاق های با ظرفیت بزرگ هستید ، یاماتو انتخاب گسترده ای از اجاق های مختلف از 300 لیتر تا ظرفیت 1000 لیتر را در اجاق های طبیعی DG ، اجاق های اجباری DKN ، DNE ، DNF ، اجاق های خوب DF ، DH و خلا D بزرگ و صنعتی DP فراهم می کند. سری اجاق گاز.

2.چه ویژگی هایی برای خرید آون آزمایشگاهی مورد توجه شماست؟

مدل های آون آزمایشگاهی از ویژگی های عملی تا فوق العاده بالایی دارند. اما قبل از تحقیق در آون های دارای ویژگی های جذاب آون که حتی ممکن است نیازی به آن نباشید ، به یاد داشته باشید که لیست طولانی ویژگی ها اغلب به برچسب قیمت بالاتری ترجمه می شود. برای کمک به شما در تمرکز بر آنچه مهم است ، ویژگی های اصلی را که باید در آون خود جستجو کنید آورده ایم. 

ایمنی و قابلیت اطمینان

حتی اگر کوره ها به عنوان یک ابزار آزمایشگاهی روزمره در نظر گرفته شوند ، این واحدها هنوز تهدیدات بالقوه ای از جمله تولید آلاینده ها ، گرم شدن بیش از حد نمونه ها و شدت آتش سوزی و انفجارها را تهدید می کنند. به همین دلیل یافتن اجاق های قابل اطمینان با ویژگی های ایمنی مناسب برای برنامه شما برای محافظت از نمونه ها و کاربران ضروری است.

فرهای ساخته شده با مواد با کیفیت و واحدهای کنترل کننده حرارتی را جستجو کنید. توجه به گواهینامه های انطباق با استانداردهای شناخته شده و پذیرفته شده بین المللی بسیار مهم است. فرهای یاماتو تحت کنترل دقیق کیفیت و امکاناتی که دارای گواهینامه ISO9001 ، ISO14001 ، ISO13485 هستند ، طراحی شده اند.

اگر به سمت آون های طبیعی متمایل هستید ، به یاد داشته باشید مدلی را انتخاب کنید که دارای ویژگی های ایمنی باشد که از گرم شدن بیش از حد ، گرم شدن سریع و زمان بازیابی و یکنواختی عالی دما جلوگیری می کند. در دانشور شیمی می توانید واحدهای آون همرفت طبیعی را مشاهده کنید که مجهز به پیشرفته ترین ویژگی های ایمنی از جمله عملکردهای خودآزمایی ، محافظت در برابر حرارت بیش از حد و قطع کننده نشتی بیش از حد فعلی هستند که به چند مورد اشاره می شود.

ویژگی های ایمنی اضافی که ممکن است مزیت شما باشد ، مشاهده پنجره ها ، قفسه های قابل تنظیم ، آلارم درب ها و درهای قابل قفل است. همچنین می توانید کوره هایی را انتخاب کنید که به طور خودکار هشدارها را نشان دهند در صورتی که دما بیش از یک حد مشخص باشد و فقط با خنک شدن باز شود.

مصرف انرژی و بهره وری

کوره های آزمایشگاهی که برای فرایندهای گرمایش و خشک کردن استفاده می شوند ، اغلب برای مدت زمان طولانی و با پروتکل های دمای بالا کار می کنند. در پایان روز ، آون قابل توجهی ترین بار انرژی است که مقادیر زیادی برق را مصرف خواهد کرد. به همین دلیل است که انتخاب کوره هایی با مصرف بهینه انرژی می تواند به شما در طول زمان صرفه جویی قابل توجهی کند.

به دنبال آون های ساخته شده با عایق حرارتی عالی باشید که سرعت انتقال حرارت را کاهش می دهد. این از نشت گرمای تولید شده به محفظه جلوگیری کرده و انرژی هدر رفته را کاهش می دهد. اگر به دنبال اجاق های کم مصرف هستید ، واحدهای صرفه جویی دانشور شیمی را که در آون های همرفت قابل برنامه ریزی یا آون های همرفت اجباری قابل کنترل در دسترس هستند امتحان کنید.

نگهداری و تمیز کردن

جستجوی آون هایی که انجام جلسات تعمیر و نگهداری را آسان می کند ، کمک زیادی به کاهش اختلالات غیرضروری در عملکرد آزمایشگاه می کند. بالای کوره های بدون تعمیر و نگهداری ، اطمینان حاصل کنید که مدل هایی با سینی ها و درهای قابل جابجایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی باز می شود تا کاربران بتوانند محفظه فر را به راحتی تمیز کنند.

تایمر

واحدهای فر مجهز به تایمر گزینه مطلوب تری برای امکانات کم کار هستند.

قابلیت ثبت اطلاعات

برخی از آون های آزمایشگاهی قابلیت ثبت اطلاعات را فراهم می کنند تا با نتیجه سازگارتر نتیجه را به کاربران ارائه دهند. آون های مجهز به سیاهه های مربوط به داده ها ، گزینه اندازه گیری پروفایل دما را در طی مراحل معمول به شما ارائه می دهند. این کاربران را قادر می سازد تا مقادیر فرآیند ، تنظیمات ، هشدارها را ذخیره کنند و همچنین می تواند به بهبود یا ایجاد اصلاحات در فرآیند کمک کند.

قفسه های اضافی

در صورت نیاز به قفسه های اضافی ، تعداد قفسه های موجود در فر و تعداد موقعیت های احتمالی قفسه ها را بررسی کنید.

3. تصمیم گیری در مورد بودجه آزمایشگاه برای خرید آون آزمایشگاهی

اگر بودجه خود را تهیه کرده اید و به دنبال اجاق های آزمایشگاهی کاملاً جدید هستید ، در انتخاب متنوع کوره های آزمایشگاهی جدید دانشور شیمی جستجو کنید.

برای امکاناتی که به دنبال جایگزینی مقرون به صرفه از مدل های جدید آون هستند ، دانشور شیمی  قابل اطمینان است  پس انداز شما در خرید تجهیزات نوسازی ، فضای بیشتری در بودجه شما برای تجهیزات یا ملزومات جدیدی ایجاد می کند که واقعاً به آن نیاز دارید.

منبع : https://laboratoryapp.com/your-complete-guide-to-buying-the-perfect-lab-oven

تمامی حقوق و مطالب وب سایت متعلق به شرکت دانشور شیمی آرین می باشد و استفاده از آن مجاز نمی باشد

طراحی و سئو مهندس اسدپور

Post Views: 13
×